fbpx

Dobry den,

manzel me a deti 6 a 9 let opustil. Vysla najevo jeho nevera. Ihned u milenky zustal a rekl, ze chce rozvod. Druhy den uz ale rozvod nechtel.

Nase manzelsvi trva 11 let. Bylo krasne, harmonicke, bez hadek. Manzel je vojak a jezdil na mise, coz si myslim, ze taky nese svou vinu na cele situaci. Milovali jsme se a vim a citim, ze manzelovi nejsem “jedno”.

Po tomto dni, kdy u ni zustal, za nami jezdil velmi casto, porad plakal, vedel, ze vse zkazil, ze udelal chybu Rikal, ze citi, ze k ni nepatri, nesnasi jeji malou rozmazlenou dceru a nasim detem i mne nekolikrat rikal, ze se vrati, ze jsme rodina, ze nas ma rad, plakal kdyz odjizdel zpet k ni.

Jednou ji rekl, ze se mu po nas styska a ona ho vyhodila se slovy sbal se a vypadni. Tak se k nam vratil. Bohuzel utrpelo jeho ego. Nepochopil, ze o nej nebojovala a jen ho vyhodila. 3 dny na to odjel na cviceni a napsal mi jen zpravu, ze ji miluje, ona miluje ho a ze se k ni vraci. 2,5 mesice se neozval ani me, ani detem, ani rodicum (slouzil na hranicich a s ni byl za tu dobu pouze 8 dnu)

Ted jsme se po dlouhe dobe videli. Detem oznamil skaredym zpusobem, ze uz s nami nikdy nebude bydlet. Kricel po nas (v zivote na nas hlas nezvedl) vycital, vymyslel si. Za tim vsim vidim neskutecne nestastneho cloveka, ma v sobe tolik zla a stresu, ze vse obratil proti nam. Deti stale veri, ze se k nam vrati. Ja sama si myslim, ze se nedokaze vyrovnat s tou svou chybou, kterou udelal. Jeho pritelkyne je typ zeny, ktera ma rada penize, chlapy bere jen jako kusy, dokud maji penize, je ma rada.

Nechavam vse byt, nevolame mu, nepiseme mu, nechavame ho dychat a cekame zda si tu svou chybu, rozhodnuti uvedomi. Jak se zachovat v teto situaci nejlepe? Lze takovemu cloveku nejak pomoct? Stastny rozhodne nevypada a zamilovany clovek se chova uplne jinak. Prohlasil, ze ji bere jen jako nocleharnu.

Dekuji moc za odpoved.

(Dotaz 2005)

 


 

Dobrý den,

váš manžel se v tom pěkně plácá. Až je mi ho trochu líto, jak si slušně ‘zavařil’.

Vypadá to, že se v tom motá a neví, z které do které. Nejdřív se chce rozvádět, pak zase ne, zůstane u své milenky, ale s pláčem jezdí za vámi a za dětmi, cítí, že k té druhé ženě nepatří, ale přesto za ní smutně odjíždí, když ho ona vyhodí, vrátí se k vám a za tři dny zase píše, že ji miluje, na vás a na děti křičí, že je konec, ale přitom zmínil, že tu druhou má jen jako noclehárnu, potom odjede a více než dvouměsíční odmlkou ‘trestá’ nejen vás a děti, ale dokonce i své rodiče… uznejte, že to je slušná horská dráha a leckomu by se z toho zatočila hlava.

Lítá v tom a neví, co má dělat. Nebo spíš si s tou situací naprosto neví rady a nemá ji pod kontrolou. Někde se zamiloval, ale je si vědom toho, že je táta dvou dětí. Chtěl by se možná vrátit, ale nemá odvahu ten krok udělat. Možná s ním jeho přítelkyně zkušeně manipuluje, vyhrožuje nebo v něm vyvolává pocit viny. To nevíme.

Co ale víme je, že se v současném modelu určitě necítí komfortně. Máte naprostou pravdu v tom, že projevy jeho chování prozrazují člověka zahnaného do kouta, nespokojeného, vystresovaného… a vy jako jeho nejbližší jste mu posloužili jako hromosvod. To ho samozřejmě v ničem neomlouvá, jen hledáme příčinu jeho chování.

Je od vás hezké, že přemýšlíte, jak mu pomoci (ale současně pochopitelné, je to přece váš manžel a otec vašich dvou dětí), ale dost mu pomáháte už tím, že mu dopřáváte čas a prostor, aby si vše promyslel a ujasnil a nezavíráte mu dveře.

Pokud se neozve sám, po nějaké době ho zkuste požádat o setkání a rozhovor, třeba o dětech. Dobře si promyslete, co byste mu při takovém setkání chtěla říct. Zdůrazněte jeho roli a zodpovědnost otce, ať už se mezi vámi dvěma děje cokoliv. Ale i to, jak ho vaše děti milují a potřebují. Nezneužívejte téma dětí k manipulaci a výčitkám, ale klidně a fakticky mu vysvětlete, že vás jako rodiče mají rády oba stejně.

Pokud se s manželem dohodnete na návratu, je třeba nastavit pravidla a drobná opatření, abyste to oba dva v pohodě ustáli. Kroky, které pomohou opět ukotvit váš vztah i rodinné soužití. Nevyčítejte mu pořád dokola, co provedl, ale na začátku si o tom všem promluvit musíte, jinak vše nevyřčené bude mezi vámi tíživě viset. Nemůže očekávat, že se zvesela vrátí domů jako z delší služební cesty a všichni ho budou radostně vítat u slavnostní večeře. Měli byste probrat vše, co je pro vás důležité a dohodnutými kroky se snažit vyhnout tomu, aby se podobná situace opakovala.

Působíte na mě jako moudrá žena, která jedná uvážlivě a trpělivě, tak jen si hlídejte sebeúctu a respekt k sobě samé, abyste nebyla ta, co si nechá všechno líbit a které si partner neváží, nerespektuje ji a může si k ní dovolit, co chce. Manžel, pokud se vrátí, by se vám měl každopádně omluvit za to, že ublížil vám i dětem a potom spolu s vámi naplánovat konkrétní kroky pro znovuobnovení vašeho vztahu. Ale to už předbíhám…

Přeji vám hodně sil a trpělivosti

Jana Řehulková