Máte někdy pocit, že se musíte ráno z postele nutit? Jít do práce? Nějak to tam zvládnete a co nejrychleji spěcháte domů, že? O nějakém nadšení z práce nemůže být ani řeč, co…?

Práce tvoří velkou část našich životů. A můžeme ji dělat s odporem. Nebo s radostí. Pokud ale nevyhrajeme ve sportce miliardy, většina z nás do práce bude muset chodit po celý život.

Co kdybychom se tedy rozhodli, ano rozhodli, že ji budeme dělat s radostí? Našli si na ní něco pozitivního. Všimli si toho, co nás tam baví. Uvědomili si, jaké nám přináší potěšení. Přiznali si, že je nám tam s některými lidmi fajn.

Jakmile se v práci objeví potíže či překážky, je přirozené, že si jich všimneme. A že nám vadí. Ale to neznamená, že musíme hned měnit zaměstnání nebo se stěhovat na druhý konec světa. I když i to může být pro některé dobrá volba.

Mnohem přirozenější a vlastně i jednodušší může být hledat a najít radost a potěšení v tom, co už děláme.

Jak tedy nejlépe znovu získat energii a chuť do práce? Zde je několik tipů…

1. Stanovte si v práci nebo podnikání nové cíle

Možná, že jste právě dosáhli velkého úspěchu a teď nevíte, jak dál. Nevíte, kam znovu nasměrovat svoji pozornost. Protože jste ji dosud vkládali do jediné “nejdůležitější” věci. Tu jste už ale zvládli. A zůstalo prázdno. Co dál? Musíte si najít nový cíl. Protože jedině cíle, které si stanovujeme, nás posouvají vpřed.

Jakmile nový cíl budete mít, naplánujte jednotlivé kroky. Dílčí mety. Ty vám pomohou posouvat se kupředu, i když se práce nebude právě dařit. A právě rozdělení toho velkého úkolu na malé jej udělá v našich očích dosažitelným.

Představte si to jako trať závodu: Neexistuje pouze start a cíl. Mezitím jsou jednotlivé body, kde vám měří čas, kde se posilňujete a taky kde odpočíváte, abyste to v pohodě zvládli až do konce. Když si budete užívat tu cestu, ten samotný průběh, vaše motivace pokračovat dál bude růst. A vaše šance na úspěch jakbysmet.

2. Zpestřete si svůj volný čas

Zkuste načerpat energii tím, že se vystavíte novým vjemům, zážitkům a stimulům. Nové podněty nám dávají více chuti do života. A ta se promítne i v našem pracovním životě. Že nevíte, co zkusit? Otevřete si na internetu seznam akcí, kroužků, skupin či aktivit, které se ve vašem okolí pořádají. A přihlaste se klidně na každou, která vám přijde aspoň trochu atraktivní. Přihlaste se do speleologického kroužku, na hodiny tance, začněte trénovat na půlmaraton nebo se učte nový cizí jazyk. Nemusíte se rovnou upsat na všechny lekce, stačí je jen vyzkoušet. Pokud vás tedy nenapadá, jak se motivovat přímo v práci, okořeňte si osobní život… a to se pak projeví i ve vašem pracovním.

3. Dělejte věci jinak než doposud

Děláte vše každý den stejně. Začínáte vždy tím, že X, pak Y a potom Z? Zkuste to prohodit. Dělat to v jiném pořadí. S jinými lidmi. Přesunout stůl. Používat jiný program. Sednout si na jiné místo… Zkrátka zkuste změnit svoji pracovní rutinu. Nebo změňte něco v osobním životě – sami asi tušíte, kde to trochu skřípá a chtělo by to vylepšit.

Nepopírám, že dělat věci jinak než doteď může být těžké. Vyžaduje to úsilí. Ale i z malé změny můžeme načerpat novou energii. A dosáhnout tak lepších výkonů. Nebo celkově větší spokojenosti.

Uznávám, že změnit své zvyky není jednoduché. A ještě těžší je změnit je u kolegů a lidí ve vaší firmě. Právě proto jsme ale připravili “Školení, které je promění“. A právě zde objevíte vy i vaši kolegové způsoby, jak znovu najít chuť do práce, ale také do života. A jak se změnit v takového, jakým chcete být.

 

Jana Řehulková

 

(Tento článek původně vyšel na portálu Školení, které je promění, pro který jsem jej připravila.)

Mohlo by vás zajímat...