Dobrý den,

mám dotaz na můj vztah. Já (23 let) jsem byla s přítelem (19 let) necelé dva roky. Měli jsme vždy problém v tom, že přítel, i když vždy říkal, že je se mnou spokojený, sem tam zašel na seznamku, kdy si vypisoval s ostatními ženami, ale vždy to zůstalo jen u psaní, nikdy se s žádnou neviděl a nic s nikým neměl.

Problém byl, že já na to přišla, on se mi vždy omlouval a nebyl schopný vysvětlit, proč to dělá. Vždy jsme se domluvili, že se to nebude opakovat, a že se oba začneme více snažit, abychom se nehádali a na nějakou dobu byl klid. A poté se to objevilo znovu, ale to jsem se dozvěděla od přítelkyně svého bratra, že vypisuje její kamarádce a k tomu se mi pak i sám přiznal. Jenže se to dozvěděli i moji rodiče a vyčítali mi, že to není chlap pro mě. Po dlouhém rozhodování jsem usoudila, že mu tu šanci ještě dám, jelikož to bylo jen o psaní a ničem jiném. Šla jsem na sraz se základní školou a byli jsme domluvení, že se poté přidá, což nevyšlo, jelikož ostatní moji známí ho tam moc nechtěli, v té jeho pisatelské době totiž shodou okolností vypisoval holce mého kamaráda. Já mu to neřekla a jen mu napsala, že se k nám nemůže přidat, jelikož si to oni nepřejí. V průběhu večera se tam objevil s kamarádem jakoby náhodou a jsme se začali hádat přes zprávy a sdělil mi, že na to nemá a končí se mnou.

Z mé strany do mě kamarádi hustili, ať se na něj vykašlu, že to není chlap pro mě a zasloužím si něco víc. Proto jsem si řekla, že přistoupím na jeho návrh ohledně rozchodu a sdělila mu, že bude lepší, když budeme kamarádi, jelikož nemá smysl lámat přes koleno to, co se tu pořád opakuje – vypisování a trošku bych řekla i nedůvěra, jelikož mě nařkl, že jsem ho ten večer podvedla, ale já nic neprovedla, byla jsem mu vždy věrná. On se omlouval, že to přehnal, že byl prostě naštvaný. Já mu řekla, že při každém pokusu, kdy došlo k hádce, jsme si řekli, že to je poslední šance, a že teď už prostě nemám sílu na to, abych řešila takové věci pořád dokola. Teď spolu bydlíme stále v jednom bytě a normálně spolu žijeme, tulíme se po večerech, trávíme spolu čas, máme spolu sex, ale ve vztahu nejsme. On si po pár dnech našel holku, co je to samé jako já, jen mladší a on si s ní dost rozumí.

Já se na to všechno koukám, vypisují si, on se směje do telefonu, otevřeně se o tom bavíme, i když mi to trhá srdce. Po večerech mu brečím, že jsem udělala nejspíš hloupost, a že mě bolí jak vidím, že věnuje pozornost jiné a mají plány na první rande. Přitom mi řekl, že když budu chtít, stačí říct a pustí ji k vodě a budeme zase spolu. Jenže já jsem na jednu stranu ráda a přeju mu to, protože vidím, jak mu to všechno klape, a nechci, aby se na ni vykašlal, když nám by to mohlo za měsíc zase skončit. Jenže cítím strašnou bolest jen při představě, jak jí dává pusu nebo bůh ví co. Takže já ho chci pro sebe, ale chci se vyvarovat problému, který u nás vždycky byl a nevím jak. Cítím, že on může být ten pravý, ale na druhou stranu už má něco nastartované a já mu to nechci zničit, když nevím, jestli znovu nenarazíme. Prosím o radu – má smysl být spolu a vyhnout se nějak tomuto problému nebo prostě jen mám skousnout to, že to bolí a nechat ho jít? Mnohokrát děkuji za radu.

Veronika

(Dotaz 2074)


 

Milá Veroniko,

z toho, co popisujete se zdá, že váš přítel je ještě velmi nezralý. Mladí muži dospívají přibližně kolem 22-25 roku věku, někteří i později, je to individuální. Pozná se to i podle toho, že se postupně začnou chovat zodpovědně a začínají mít jasno, co v životě chtějí a kam směřují.

Váš přítel bere vztahy a závazek vůči partnerce na velmi lehkou váhu. To, že je ve vztahu a přitom má potřebu být na seznamkách a vypisovat si s jinými dívkami či mladými ženami svědčí nejen o jeho nezodpovědnosti, ale o tom, že opravdu zatím neví, co chce.

Je důležité si uvědomit, že není ve vašich silách ho změnit nebo ovlivnit jeho chování. Jediné, co můžete ovlivnit, je to, jak vy na jeho přístup budete reagovat. Měla byste si nastavit hranice, které by nikdo neměl překračovat a vy byste to nikomu neměla dovolit.

Současná situace, kdy spolu bydlíte a důvěrně si povídáte a mazlíte se atd. a on má přitom vztah s jinou dívkou, je poněkud bizarní a nestandardní. Měla byste si uvědomit svou hodnotu, sebeúctu a respekt k sobě samé a podle toho zhodnotit, jestli vám tato situace vyhovuje a jste v ní šťastná. Podle mě (a evidentně o podle vašich přátel) si skutečně zasloužíte něco lepšího. Partnera, pro kterého budete střed Vesmíru a nebude mít potřebu současně komunikovat s jinými ženami.

Je hezké, že svému (bývalému) příteli přejete štěstí a spokojený vztah, ale nevidím jediný důvod, proč byste se měla masochisticky týrat tím, že toho budete nepřímo účastna, budete to s ním probírat a trápit se představami, co spolu dělají. Myslím, že to nemáte zapotřebí. I kdyby svůj současný vztah ukončil a vrátil se k vám, nebudete mít žádnou jistotu ani záruku, že se nezačne chovat úplně stejně.

Zapracujte na svém sebevědomí a sebeúctě a podle toho podnikněte další potřebné kroky.

Držím vám palce a přeji hodně sil

Jana Řehulková

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Bývalý přítel se mi svěřuje s novou láskou a já se trápím 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Bývalý přítel se mi svěřuje s novou láskou a já se trápím 2