Dobrý den,

manžel mi byl asi půl roku nevěrný. Jakmile nevěra vyšla najevo, tvrdil mi, že ji miluje, ale odejít ode mě nedokázal, prosil o odpuštění a tvrdil, že miluje i mě.

Prožívala jsem obrovskou bolest a skončila na antidepresivech. Za pár týdnů, kdy jsem začala věřit, že se mi jednou podaří odpustit a začít důvěřovat, mi jeho milenka přeposlala zprávy od něj, obsahem bylo, jak ji stále miluje a nemůže zapomenout.

Opět mě prosil o odpuštění a tvrdil, že mě miluje a chce být se mnou. Nedávno jsem z výpisu zjistila, že jí opět psal. Tentokrát tvrdil, že obsahem zpráv bylo definitivní ukončení, že jen vyjádřil poslední tečku. Ale proč, když ona ho již nekontaktovala?
Chová se ke mně hezky, tvrdí, že mě miluje a chce být navždy se mnou. Jeho milenka ho odkopla a já mám pocit, že je se mnou jen proto, že jsem mu zůstala. Může mě opravdu milovat? Může myslet vážně, že chce být se mnou? Nebo chce jen zůstat tam, kde je zvyklý, kde má zázemí a vybudovaný domov? Neudělá to znovu? Mám odejít či zůstat?

Jsme spolu 26 let a já si také díky této situaci uvědomila, jak ho stále miluji, uvědomila jsem si, že jsem dělala chyby, které můžu napravit. Ale jak poznat, jestli jeho láska ke mně není jen lež. Nerada bych žila s partnerem, který mě nemiluje. Děkuji za odpověď

(Dotaz 2022)

 


 

Dobrý den,

26 let společného soužití je úctyhodně dlouhá doba. Nepíšete ale nic o tom, jaké vaše manželství bylo a jak váš vztah vypadal před manželovou nevěrou? Byli jste si s manželem blízcí? Měli jste nějaké společně zájmy, koníčky či přátele? Měli jste naplněný intimní život? Podnikali jste společně výlety, jezdili na dovolené? Máte spolu děti, které vás navštěvují? To všechno totiž hraje roli v posuzování, co se vztahem dál.

Pokud jde o manželovu nevěru, mohla být vyústěním dlouhodobého stereotypu s evidentně se teď nedokáže rozhodnout. Na jedné straně známé zázemí doma a na druhé straně změna, vzrušení, nový impuls. Proto byste o těch věcech měli mluvit otevřeně i spolu. Co od vztahu očekáváte? A dokážete si to ještě vzájemně poskytnout?

Přítelkyně vašeho muže možná již nevydržela jeho nerozhodnost a chtěla od něj ‘všechno nebo nic’. Možná, že i vy byste měla zaujmout jednoznačný postoj a nepřehánět to s tolerancí. Nešlo o jednorázový úlet, ale o minimálně půlroční vztah. Pak vám opakovaně lhal a vrátil se v podstatě, když neměl kam jít. Neobviňujte z manželova selhání sebe, nevěrný vám byl on, ne vy jemu. Nikdo nejsme bez chyby a dokonalý. Ale za své chyby každý z nás musí nést zodpovědnost.

Jestli to manžel udělá znovu nebo ne, jestli mu můžete důvěřovat, to vám teď nikdo neřekne. Obnova důvěry je dlouhý a složitý proces, stejně jako odpuštění. Ale bez otevřené a upřímné komunikace nemůže ani začít.

Držím vám palce a nezapomeňte na sebeúctu.

Jana Řehulková

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Můžu mu věřit, když si píše s milenkou, se kterou to prý ukončil 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Můžu mu věřit, když si píše s milenkou, se kterou to prý ukončil 2