Dobrý večer,

jsem rozvedená, s bývalým manželem máme osmiletou dceru, v péči ji mám po domluvě já. Manžel si našel přítelkyni, dříve na dceru neměli moc času, ale postupně se to naštěstí zlepšilo.

S jeho přítelkyní si nikdo nerozumí. Já se s tchýní navštěvuji, i s další manželovou rodinou jsme pořád v kontaktu, slavíme narozeniny apod. Myslím si, že ona na mě žárlí a začala dělat naschvály, navádí dceru i bývalého proti mně. Jasně vím, že s tím Vy nic dělat nemůžete, ale jedná se o jinou věc. Založila mé dceři Facebook a Instagram, s čímž já nesouhlasím, nechci, aby si ona na svém profilu zveřejňovala fotky naší dcery, aby ji označovala v příspěvcích apod. Když jsem ji o to slušně požádala, tak jenom schválně zveřejnila a označila naši dceru zase.

Můžu s tím něco dělat? Prosím poraďte mi, děkuji Vám velice za odpověď.

Kristýna

(Dotaz 2047)

 


 

Milá Kristýno,

je hezké, že udržujete pohodové vztahy s rodinou svého bývalého manžela. Určitě je to dobré i pro vaši dceru, že máte přátelské vztahy s její babičkou a širší rodinou. Na druhou stranu si umím představit, jak se asi cítí přítelkyně vašeho bývalého manžela, když v jeho rodině stále figurujete vy, účastníte se rodinných oslav apod. Myslím, že všem vztahům by pomohlo, kdybyste se pokusila s ní navázat příměří a snažila se s ní dobře vycházet. Neříkám, že z vás nutně musí být velké kamarádky, ale slušné vztahy a snaha o sblížení by pomohly jednak jí, aby se lépe cítila v manželově rodině a neměla pocit, že s vámi neustále musí soutěžit, ale určitě i vám, protože pokud spolu budete dobře vycházet, určitě bude víc ochotná respektovat vaše přání stran dcery. Pokud jde o sociální sítě a zveřejňování a označování vaší dcery, je to bez souhlasu rodičů protiprávní a mohla byste jistě získat jako matka nezletilé zákaz, aby v tom manželova přítelkyně nemohla dále pokračovat. Připadá mi ale snazší řešit celou situaci v klidu a po dobrém, už kvůli dceři. Zkuste požádat o pomoc exmanžela, promluvit si s ním a vysvětlete mu své důvody, snad bude v této věci s vámi zajedno a pomůže vám směrem ke své přítelkyni prosadit v této věci jasná pravidla.

Může vás také zajímat:  Vztahová poradna: Po 17 letech jsem zase potkala svého ex, ale nechce vážný vztah

Držím palce, abyste se všichni domluvili v klidu a bez schválností.

Jana Řehulková

 

O čem přemýšlíte o vašem vztahu k partnerovi, dětem, sourozencům, rodičům či kolegům v práci vy? Popište mi svou situaci v diskrétní vztahové poradně a společně najdeme cestu dál. Osobně, po telefonu či emailem.