Přečtěte a poslechněte si příběh klientky, která po 17 letech manželství zjistila, že má doma paranoidního manžela. Po takové době vztahu se člověk jistě zamýšlí nad tím, zda je ve vztahu schopen pokračovat, zkoumá, co neustálé podezřívání, kontrola a vyslýchání udělaly s jeho důvěrou, zda má smysl na vztahu ještě pracovat, např. kvůli dětem… ale pokud jste se svým vztahem teprve na začátku a už jste svého partnera poznali ve většině znaků, o kterých se zmiňuji, mám pro vás jednu dobrou radu. Dejte nohy na ramena a prchejte co nejdál a co nejrychleji, jinak se z vašeho vztahu stane dřív či později noční můra.

Všímejte si včas věcí, jako je:

 • přehnaně kontroluje, kde jste a co děláte
 • nahlíží do vašeho mobilu, chce vidět s kým a co si píšete
 • na všechno má názor, všechno ví nejlépe
 • zakazuje vám kamarády a kamarádky
 • přehnaně žárlí na všechny a na všechno
 • chce vás mít jen pro sebe
 • manipuluje vámi (spolu je nám přece nejlépe)
 • chce vás měnit a určovat, jak se kam oblékáte
 • vyvolává ve vás pocit viny a výčitky svědomí
 • kritizuje vás a shazuje
 • organizuje vám život
 • je náladový a zuří, když věci nejsou podle něho
 • ke nadměrně podezřívavý
 • často bývá ublížený a neodpouští křivdy

Jste připraveni tohle všechno snášet a tolerovat? Pokud ne, odejděte co nejdříve, než se z vašeho vztahu stane skutečné peklo.


 

Dobrý den,

už tak od srpna, září loňského roku jsme s manželem v krizi. Jsme spolu 17 let a máme dvě děti. Poslední půl rok nestojí opravdu za nic. Manžel přišel na to, že si píšu s kamarádem a že se bavím s kamarádkami o našem vztahu, popravdě ne vždy úplně slušně, prostě jsem si postěžovala. Ale mám dojem, že to není zdaleka ojedinělé, kamarádi se přece svěřují se svými problémy, úspěchy atd., zvlášť, když jsou to prověřená přátelství trvající 20 let.

Tato doba covidová nám evidentně neprospívá, problém nastal, když jsem zjistila, že mě manžel začal odposlouchávat, nejdříve to byl diktafon, který jsem našla v obýváku, dále si překopíroval můj skype, poté jsem přišla na to, že mi chtěl moji komunikační sociální aplikaci z telefonu přehodit k sobě do PC a nakonec jsem našla odposlech i v autě. Bylo toho dost, nehledě na to, že mi v noci vyhrožoval, že mi zablokuje účet a že ví, že na něj už nezvyšuji hlas, protože by mě pak na základě nahrávek mohl klidně během 5 minut vyhodit z domu. Pak se omlouval, že mluvil v afektu, že si to ani nepamatuje, ale mluvil úplně klidným hlasem, pořád mám před očima ten jeho výraz. Přestala jsem mu úplně věřit, odjela jsem i na týden pryč z domu, ale kvůli protiepidemickým opatřením jsem se po týdnu musela vrátit zpět. A teď jsem znovu zjistila, že mi manžel lže do očí, přitom mi tvrdí, jak mě miluje, že nic z toho už dělat nebude a bla bla bla. Hlavně se v domě necítím vůbec dobře, když vím, co kde bylo nastražené, aby mě slyšel.

Prostě mu nevěřím a tou poslední lží jsem se utvrdila, že nejspíš vůbec nechápe, co udělal a jak se cítím a otázka je, jestli to vůbec někdy pochopí. Já si ho po tom všem ale už snad ani nemůžu vážit, cítím, že se ve mně něco zlomilo a byť se snažím to v sobe nějak “oživit”, vůbec mi to nejde. Děti ví, že máme s tátou teď nějaké neshody, nejsou hloupé, slyšely opakovaně naše dohady, hlavně v nočních hodinách.

Prosím vás o názor na to všechno, snad je to aspoň trochu srozumitelné, děkuji.

(Dotaz 2081)

 

Poslechněte siu mou odpověď zde…

 

Jana Řehulková

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Žárlivost nebo paranoia? Když je váš partner chronicky podezíravý, nedůvěřivý a posedlý kontrolou 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Žárlivost nebo paranoia? Když je váš partner chronicky podezíravý, nedůvěřivý a posedlý kontrolou 2