Dobrý večer.

Expřítel od nás odešel. Našel si jinou ženu. Cca po tříměsíční známosti s ní čeká rodinu. Jedna rána za druhou. Máme spolu tříletého syna, alimenty na něj platí, tím pádem ho chce také vídat. Je to pro mě těžké, od narození syna jsme byli stále spolu, nikdy nikde nebyl přes noc. A teď byl u táty na čtyři dny. Byly to nejhorší čtyři dny v mém životě a nebudou poslední, protože si syna chce brát i nadále. Jenže je tam i jeho přítelkyně a hrají si na úplnou rodinu. A doma to syn nemá, jsem s ním sama. Když byl bývalý přítel se mnou, tak přišel o řidičák. A teď mi říkal, že si řidičák udělal a koupil auto.

Jak to, že to se mnou nešlo? Když jsem to také chtěla. Jeho současná přítelkyně má teď vše, co jsem chtěla já. Např. jeho rodiče jsem poznala, až byl malý na světě. A teď mi říkal, že ji pojede k rodičům představit. Jak to, že teď to všechno jde? Byl pořád pracovně pryč, někdy i měsíc či déle. Takže jsme s malým byli pořád sami. Teď ho měl tedy u sebe poprvé a samozřejmě ho rozmazluje, hraje si na tátu. Nemůžu to vše nějak překousnout. Mám srdce na milión kousků. Děkuji za radu.

Petra

(Dotaz 2055)

 


 

Milá Petro,

chápu, že je pro vás momentální situace těžká, ale na druhou stranu je dobře, když už to s vaším vztahem nedopadlo nejlépe, že bývalý přítel projevuje zájem o svého syna, chce ho vídat a řádně platí výživné. Nehraje si na tátu, on JE jeho táta!

I pro syna je důležité, aby věděl, že ho má tatínek rád a pokud je v jeho novém vztahu pro chlapce klidné zázemí, je to taky moc dobře. Představte si, že by se váš chlapeček od táty vracel uplakaný a nešťastný.

Neberte to jako soutěž, pro syna budete vždycky jeho máma a ještě hodně dlouho ten nejbližší člověk. O jeho otci byste před chlapcem měla mluvit hezky a nezpůsobovat mu v hlavičce chaos.

Pokud jde o délku pobytu u táty, tak je to na vaší domluvě, pokud péči o dítě a návštěvy neurčí opatrovnický soud. U tak malého dítěte je ale obvyklé, že u otce pobývá jednou za 14 dní 1, maximálně 2 dny, a někdy k tomu třeba ještě jedno odpoledne v týdnu. Čtyři dny jsou napoprvé vzhledem k věku chlapce docela dost, ale jak říkám, je to na vaší domluvě. Oba dva byste ale měli mít na paměti duševní pohodu a zdraví dítěte. Hlavně si nedělejte z dítěte rukojmí a nepřetahujte se o něj. Tím byste mu rozhodně neprospěli.

Proč je vůči své nové přítelkyni váš expřítel vstřícnější, na to byste se musela zeptat jeho. Ať už jde o řidičský průkaz, auto nebo jeho čas strávený mimo domov. Ale myslím, že už je to jedno. Zbytečně se nemučte otázkami a neuvázněte v minulosti. Dívejte se dopředu, věnujte se synovi, podnikněte něco zajímavého s přáteli nebo s jinými maminkami s malými dětmi. Neřešte život bývalého přítele, ale soustřeďte se na ten svůj.

Držím vám palce, čas vaše křivdy zahojí.

Jana Řehulková

 

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Bývalý přítel odešel a mě rve srdce pouštět k němu syna 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Bývalý přítel odešel a mě rve srdce pouštět k němu syna 2