Dobrý večer,

poraďte mi, prosím, co mám dělat.

Jsem s manželem 27 let, od začátku vztahu jsme neustále budovali a stavěli baráček, abychom mohli krásně a spokojeně žít. Po 5 letem vztahu jsme se vzali a narodili se nám dvě zdravé děti (nyní 19 a 17 let). Celý život jsme jen dřeli na baráku a nikam jsme nechodili ani nejezdili. Žádné kamarády jsme neměli, jen sami sebe. Když jsem před 4 lety manžela prosila, ať už někam vyrazíme si odpočinout, jen my dva, třeba na prodloužený víkend, nikdy se mu nechtělo a tak jsme pracovali pořád na úpravě baráku.

Pak jsem nastoupila do nové práce, kde jsem si našla nové kamarádky a kamarády (mladší o 12 let) a najednou jsem mezi nimi omládla a bylo mi moc příjemně. Zde jsem se seznámila i s kolegou, který mi nadbíhal, říkal mi krásná slova, jako že mi to sluší, že jsem krásná, nosil mi květiny a to mi od manžela strašně chybělo.

Nakonec to dopadlo tak, že jsem se bezhlavě zamilovala a začala manžela podvádět. Nikdy předtím jsem to neudělala (byli jsme si s manželem vždycky věrní a nikdy ani já ani on jsme nikdy neměli jiný vztah). Bylo to pro mě krásné, nádherné. Ale po půl roce mě můj milenec fyzicky napadl. Moc mi to ublížilo a něco se ve mně zlomilo.

Mezitím na to manžel samozřejmě přišel a já se cítila strašně, jenže jak jsem byla zamilovaná, neviděla jsem napravo ani nalevo. Odstěhovala jsem se od manžela do bytu, ale pořád jsem ho měla v srdci. Manžel si teď poslední měsíc našel přítelkyni s malým dítětem a řekl, že je zamilovaný a že chce být s ní. Odešel k ní a nechal mě v našem baráčku s kluky samotnou.

Občas se vrátí, aby viděl kluky, natrvalo se k přítelkyni nastěhovat nechce. Nevím, co mám dělat, je mi strašně smutno, když se bavíme, tak se snažíme kvůli synům v klidu. Říká mi, že mě má pořád rád, ale jako kamarádku, že teď je zamilovaný. Strašně bych ho chtěla zpátky, protože ho pořád mám ráda. Děkuji za odpověď,

Michaela

(Dotaz 2042)

 


 

Milá Míšo,

váš příběh je jasným důkazem toho, že je nebezpečné opřít celý svůj život pouze o jednoho člověka, i když je to milovaný partner. Každá židle má čtyři nohy… a když se náhodou některá z nich nalomí, pořád se ještě dá sedět na trojnožce. Ale jedna noha nestačí. Co to jsou ty čtyři nohy nebo chcete-Lu pilíře, o které se můžete v životě opřít? Jedna z nich je rodina – partner, děti, rodinné zázemí. Další je práce – ideálně práce, která vás baví, těší a naplňuje. Další noha jsou přátelé a kamarádi, lidé, kterým důvěřujete a se kterými si rozumíte. A poslední noha jsou zájmy a koníčky, věci, které vás baví – sport, kultura, hudba, cestování… a není nutné vždy vše absolvovat jen s partnerem. No a vy jste dopustila, že váš život měl jen jeden pilíř.

Logicky tedy, když jste se dostala do prostředí, kde se objevili noví kolegové a kamarádi, jste pookřála a ožila a zájem o vás na sebe nenechal dlouho čekat. Bylo to něco jako vláha pro uvadající kytku. Bohužel, toto ‘oživení’ nezůstalo bez následků a manžel od vás odešel a časem si našel přítelkyni – možná také dostal nový impuls do svého do té doby jednotvárného života.

Těžko ho teď můžete přesvědčit a násilím přivést zpět. Jediné, co můžete, je dopřát mu čas. Třeba si taky, stejně jako vy, po nějaké době srovná priority a hodnoty a bude se chtít vrátit. Nespěchejte a netlačte na něj. Když přijde navštívit děti, chovejte se přirozeně, uvolněně, usmívejte se a snažte se být v pohodě. Neházejte na něj žádné smutné ‘psí oči’, nechcete přece, aby k vám pociťoval soucit. Nechejte věci nějaký čas plynout, nic neřešte a uvidíte, jak se příběh bude vyvíjet. A mezi tím usilovně pracujte na budování těch tří chybějících pilířů, aby vám pomohly udržet ve vašem životě rovnováhu.

Přeji vám hodně trpělivosti

Jana Řehulková

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Podvedla jsem manžela a teď bych ho chtěla zpět 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Podvedla jsem manžela a teď bych ho chtěla zpět 2