Vtíravé myšlenky mají skoro všichni. Přicházejí bez pozvání a mohou být podivné, děsivé i nebezpečné. A někdy i legrační. Většinou za okamžik zmizí, ale někdo s nimi bojuje nepřetržitě. Jak je zastavit? Jděte na to chytře a nevytlačujte je násilím:

🪲ROZPOZNAT
Pojmenujte, co se děje. Všimněte si, že se vám do hlavy snaží dostat nějaká vtíravá myšlenka. Že získala vaši pozornost. Jaké emoce při tom prožíváte? Jak vnímáte pocity, které myšlenku doprovází? Cílem je, dovolit myšlenkám, aby přišly a nenechat se jimi překvapit. Tak můžeme včas zastavit hluboce zakořeněnou problematickou reakci.

🪲JEN MYŠLENKA
Připomínejte si, že jsou to jen myšlenky, a že se objevují automaticky. Nechte je být. Snažte se rozlišit, co můžete mít pod kontrolou a co ne.

🪲DOVOLIT
Akceptujte své myšlenky a dovolte si je. Nesnažte se je násilím vytlačit, ‘nediskutujte’ s nimi. Ať si dělají, co chtějí. Jen je pozorujte a nezkoumejte jejich obsah. Nesnažte se řešit problémy, které vytvořily.

🪲POCITY
Vnímejte své pocity, dovolte jim, aby nad tou vřavou myšlenek existovaly. Když se dostanete do vymyšlené budoucnosti, vraťte se do ‘tady a teď’. Soustřeďte se na to, co JE, nikoliv na to, co by bylo, kdyby.

🪲CHCE TO ČAS
Dopřejte myšlenkám čas, nikam se nehoňte. Pozorujte svou úzkost nezaujatě. Neověřujte si, jak to funguje, tím myšlenky jen dál stimulujete. Zpomalte a nechte to být.

🪲POKRAČOVAT
I když vás napadají vtíravé myšlenky, pokračujte v tom, co jste dělali předtím. Tak budete dál žít, jako by se nic nestalo.

Celý článek na:https://www.vlasta.cz/clanek/psychicke-poruchy-20260525.html

#vtiravemyslenky #nutkavechovani #obsedantnekompulzivniporucha #podpora #pomoc #reseni #intrusivethoughts #compulsivebehavior #obssesivecompulsivedisorder #obssession #support #help #solution

 

Mohlo by vás zajímat...