Podzimní depresivní nálada se často zaměňuje s podzimní depresí. Deprese je vážná diagnóza, při které je nutné obrátit se na psychologa či psychiatra.

Podzimní depresivní nálady jsou spíše krátkodobějšího charakteru, jedná se o podzimní splíny související se sychravým počasím a nedostatkem slunce. Na podzim dostáváme méně energie ze slunečního záření, které je na povzbuzení psychiky a celkovou regeneraci organismu zcela nezbytné a blahodárné. To se projevuje na naší každodenní náladě. Pokud špatná nálada přetrvává a je doprovázena dalšími příznaky jako je únava, nechutenství, bolesti hlavy či žaludku, je vhodné navštívit lékaře.

Podzimní depresivní náladu často provází tyto příznaky:

 • bolest hlavy a zad
 • problémy se spánkem
 • únava a skleslost
 • smutek a pocity úzkosti
 • nervozita a podrážděnost
 • bolest žaludku a nechutenství
 • nezájem o dění okolo.

Deset tipů, jak se zbavit podzimní depresivní nálady

 1. Dodržujte spánkovou hygienu. Spěte minimálně 7 hodin denně. Choďte spát a vstávejte pravidelně ve stejnou dobu. Dvě hodiny před spaním se snažte nejíst a nepít, aby se tělo připravilo na spánek. Hodinu před spaním vypněte mobil a počítač, modré světlo blokuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu a trvá potom déle, než usnete.
 2. Pomohou i bylinky. Pokud máte problémy s usnutím, vyzkoušejte čaj s obsahem meduňky, kozlíku, šafránu, mučenky, chmele či levandule. Pro zmírnění příznaků psychického stresu vyzkoušejte třezalku.
 3. Zkuste aromaterapii, přírodní oleje a vonné silice skvěle navozují příjemné pocity, relaxaci a uvolnění.
 4. Správně se stravujte, pravidelně konzumujte ovoce a zeleninu a doplňujte vitamíny C a D. Omezte sladké, výkyvy hladiny cukru v krvi mohou způsobit změny nálad a úzkosti.
 5. Dopřejte si odpočinek. Víkendy věnujte svým koníčkům a relaxaci. Najděte si čas na sebe a vyzkoušejte třeba relaxační masáž, koupel či meditaci.
 6. Využijte slunečných dnů a buďte v přírodě a na denním světle co nejdéle.
 7. Pokud nemůžete svůj rytmus upravit dle denního světla, pohybujte se co nejvíce v dobře osvětlených prostorách.
 8. Radujte se z maličkostí, myslete pozitivně, obklopuje se pestrými barvami a poslouchejte oblíbenou hudbu.
 9. Pohybujte se, posilujte, běhejte, tančete, choďte na procházky či cvičte jógu. Při sportu se vyplavuje endorfin, hormon štěstí, který vás nabije energií a dobrou náladou.
 10. Nezůstávejte sami. Samota a izolace od přátel a rodiny depresi a splíny jen prohloubí. Právě blízkost milovaných osob je pro duševní pohodu to nejdůležitější. Snažte se vídat s těmi, kteří vám přinášejí do života radost, obohacují vás a se kterými si užijete spoustu zábavy.