Vy a váš manžel jste tak zaneprázdněni každodenními činnostmi, péčí o děti a dalšími povinnostmi, že sotva máte čas na to, abyste si řekli dvě souvislé věty. Když už nějaký čas přece jen najdete, napětí mezi vámi je tak velké, že je z toho nakonec stejně hádka. Ano, obavy jsou oprávněné, vaše manželství se možná ocitlo v krizi.

Na druhou stranu to, že momentálně cítíte vzájemné odcizení, nemusí samozřejmě nutně znamenat, že jde přímo o manželskou krizi. Mírné znepokojení a již zmíněné obavy jsou však dobrým signálem, že je čas prodiskutovat tíživé starosti se svým partnerem. A je také nejvyšší čas přestat zavírat oči před dalšími známkami případné krize.

Pokud si nejste jisti, zda je váš vztah v pořádku, máte problémy a trápíte se, existují jasné signály, které manželství v krizi indikují:

Nedostatek touhy trávit čas společně

Pokud vy nebo váš manžel raději trávíte čas s jinými lidmi a toužíte dělat něco jiného než být spolu, hrozí vašemu manželství vážná kolize. Jestli vaše každodenní aktivity, pracovní povinnosti a čas s přáteli nebo dětmi naplňují zcela váš denní rozvrh (nebo čas vašeho manžela), takže už nemáte prostor trávit čas společně jen sami dva, je to problém, který je třeba řešit.

Pocit zlosti

Pokud cítíte zlost vůči svému manželovi nebo vnímáte, že má zlost on na vás, existuje důvod k poplachu. Zlost není v manželství zdravým pocitem. Když je rozhořčení tak silné, že máte pocit, že partnera už nemáte rádi, je manželství ve vážné krizi.

Nedostatek intimity

Když se svým partnerem žijete dlouho vedle sebe bez vyjádření intimity, je to důvod k obavám. I když nemít sex nemusí nutně znamenat manželství v krizi, naprostý nedostatek intimity je nebezpečný. Hluboké a pevné vztahy těží z objímání, líbání, mazlení a dalších něžných okamžiků.

Neschopnost komunikovat

Otevřená „bezpečná“ komunikace je zásadním aspektem silného, zdravého a naplněného vztahu. Když diskuze není možná, když si vzájemně nenasloucháte, když pouze obhajujete každý své argumenty a vedete de facto dva oddělené monology, jsou to také výstražná znamení.

Našli jste se v těchto varovných signálech? Pokud zodpovědně prozkoumáte svou situaci a vyhodnotíte, že vaše manželství směřuje k vážným problémům, existují způsoby, jak zabránit jeho úplnému zničení. Můžete společně podniknout několik účinných kroků, abyste jej napravili.

První věc, kterou byste mohli ve svém vztahu napravit, je udělat si čas na rozhovor. Otevřeně sdělte partnerovi své obavy a umožněte obousměrný dialog k řešení problémů a sdílení myšlenek a nápadů. Váš manžel si zaslouží vědět, jak se cítíte a co si myslíte. A stejnou otevřenost si zasloužíte i vy od něj. A pokud k sobě budete upřímní a budete si se zájmem pozorně naslouchat, určitě zjistíte, že některé problémy dokážete společně vyřešit.

Když se začnete svěřovat partnerovi své obavy, nezapomeňte na respekt. Vyhněte se obviňování nebo vyhrožování. Místo toho jasně popište své pocity a starosti, poslouchejte odpovědi svého manžela a pokuste se společně pracovat na řešení.

Pokud váš pokus o komunikaci funguje, pokračujte v přijímání opatření, abyste společně trávili více času prací na vztahu. I v rušném životě potřebují páry čas sami pro sebe. Pokuste se omezit své povinnosti a pomozte svému partnerovi udělat totéž.

Už jen noční rande jednou za dva týdny je lepší než nic. Společný čas jen pro vás dva vám může pomoci dostat se zpět na trať, naučit se znovu poznávat jeden druhého a získat pocit uznání ve vztahu.

Varovné signály manželské krize neohlašují vždy úplný konec. Pokud se dohodnete na konkrétních krocích a oba budete pracovat na společných problémech, můžete společně vybudovat dokonce lepší, silnější a zdravější vztah.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

 

 

Mohlo by vás zajímat...