Dobrý den.

S manželkou jsme spolu pět let a máme spolu tříletou dceru. Asi rok a půl máme velkou krizi. V podstatě každá věc končila hádkou.

S mou výbušnou povahou to opravdu nebylo lehké ustát. Manželce nejvíce vadil můj nezájem a právě ta výbušnost. Snažil jsem se s ní o problémech mluvit a najít kompromis, ale bez úspěchu. Asi měsíc zpět mi řekla, že mě nemiluje a tak jsem odešel. Nerozešli jsme se, nevyhodila mě, jen jsem odešel na pár dní, aby se trochu i pročistil vzduch. Objednal jsem se k psychiatričce, abych začal řešit svou výbušnost. Po 14 dnech jsem ženě zavolal, že bez malé nechci být a že mi trhá srdce, když pláče pokaždé, když odcházím. Mezitím jsme byli v takovém omezeném kontaktu, že jsem vždy zavolal, jak se mají apod. Nebo jsem přišel za malou a byl “doma”.

Nechci se vracet do stejných kolejí, ve kterých jsem fungoval. Nejsem sice trpělivý člověk, ale jsem připraven čekat. Můžete mi prosím poradit, jak se chovat a hlavně jak udržet tvář, i když mě čeká pouze ignorace?

(Dotaz 2052)

 


 

Dobrý den,

děkuji za upřímnost, je dobře, že neházíte vinu jen na manželku a připouštíte, že zdrojem problémů byla vaše výbušnost a zřejmě i nedostatek zájmu, který jste manželce projevoval.

Asi se to v ní delší dobu skládalo a zřejmě její city vůči vám ochladly. Nevím, jestli jedna návštěva u psychiatra něco vyřešila, pokud řešíte nezvladatelnou výbušnost, chtělo by to asi delší a pravidelnou terapii u psychologa či psychoterapeuta. Po 14 dnech vaše žena nejspíš žádnou změnu ve vašem chování nezaznamenala.

Je důležité, abyste udržoval pravidelný kontakt s dcerou, aby se cítila v bezpečí a věděla, že za ní vždy přijdete a že ji milujete. Když vaše žena uvidí, že o dceru máte zájem, přicházíte za ní klidně a s úsměvem, jste trpělivý a nevyvoláváte žádný konflikt, možná bude ochotnější s vámi mluvit a probrat věci ohledně vašeho vztahu.

Může vás také zajímat:  Vztahová poradna: Přítel se se mnou rozešel, jak ho mám dostat zpět?

Držím vám palce a přeji hodně vnitřního klidu.

Jana Řehulková

 

O čem přemýšlíte o vašem vztahu k partnerovi, dětem, sourozencům, rodičům či kolegům v práci vy? Popište mi svou situaci v diskrétní vztahové poradně a společně najdeme cestu dál. Osobně, po telefonu či emailem.