Dobrý den,

zrovna mě po více než deseti letech opustil přítel a otec naší šestileté dcery. Přišla nám do vztahu krize, kterou on nechtěl nijak řešit, protože obecně nerad něco řeší. A tak si raději našel dvacetiletou holku.

Přítel bude mít 37 let. Přišla jsem na to, že někoho má a snažila jsem se s ním o tom mluvit. Řekl mi, že ji nemiluje, že pořád miluje mě, i přesto, jak to mezi námi poslední dobou skřípalo. Po týdnu přišel s tím, že mi lhal, že miluje ji. Ale že si nedokáže představit, že budu s někým jiným, ale že mi přeje, abych byla zase šťastná. Že je mezi námi nějaké pouto, které nedokáže přetrhnout. Přesto všechno chce být s tou druhou.

Jejich vztah probíhá víceméně přes telefon, protože jim nevychází čas, aby byli spolu. Můj ex je hrozně líný a flegmaticky člověk. Chtěla jsem po něm, aby mi doma občas pomohl. Umýt nádobí nebo zajít nakoupit když má volno a já jsem celý den v práci.

Také jsem chtěla, aby dbal více na svou hygienu. Ale nic z toho nedělal. Přestala jsem s ním mít i intimní poměr z důvodu osobní hygieny, protože jít do postele s chlapem, který není týden osprchovaný, se mi dost znechutilo. On se mi vždy jen vysmál. Později už jsem mu přestala projevovat i jakékoliv pozornosti, aby si uvědomil, že je opravdu něco špatně. Myslela jsem, že to už třeba pochopí a začne se snažit, ale marně. Takhle to probíhalo čtyři roky.

Je taxikář a ta mladá žába mu ukázala, že o něj má někdo zájem a dala mu najevo své city. To se mu samozřejmě zalíbilo. Tohle všechno by měl ale i doma, kdyby byl ochotný se malinko změnit a občas mi pomohl. Když mi řekl, že ode mě odchází, tak mi vyčetl, že za vše můžu já, že jsem mu neprojevovala lásku a neměli jsme sex. Asi měsíc jsem se ho snažila přesvědčit, aby svou rodinu neopouštěl a rozmyslel si to. Řekl mi, že kdyby tady nebyl někdo druhý, že by to asi ještě zkusil. Má milionové dluhy a exekuce, které nesplácí. Až na to přijde ta mladá a zjistí, jaký ve skutečnosti je, tak ho nejspíš kopne do zadku. Ruku na srdce, která mladá holka by chtěla chlapa s dluhy a exekuci.

Bydlí pořád u mě, protože nemá kam jít, finančně na tom není moc dobře, aby si mohl zaplatit kauci na nový byt, a ani žádný byt nemůže mít psaný na sebe. Nemůže vlastně na sebe napsat vůbec žádný majetek. Teď jsem mu řekla, že ho nevyhazuji, ale ať se snaží si najít bydlení co nejdřív. Že ten byt si na sebe může nechat napsat ta jeho nová. Ale on mi řekl, že to tak nechce, že kdyby jim to náhodou nevyšlo, tak aby ho ona nevykopla. Ona bydlí ještě s rodiči.

Řekl mi, že zůstane ještě tenhle měsíc a pak půjde. Netuším kam, když nic nemá. A přesto všechno jak moc mi ublížil, tak nechci, aby skončil na ulici. Pořád je to otec naší dcery. Vůbec si nedokážu představit, jak to budeme vysvětlovat malé, že s námi už tatínek bydlet nebude. Když má noční nebo je v hospodě (kde je mimochodem skoro každý den) tak malá doma brečí, že už chce, aby přišel domů. Takže si nedokážu představit, jaké to bude, až odejde.

Začínám si uvědomovat, že bez něj mi bude líp, ale přesto všechno si pořád přeji, aby tu mladou opustil a zůstal se mnou. Nebo teda s námi. Děkuji za odpověď

Klaudie

(Dotaz 2013)

 


 

Milá Klaudie,

troufám si předpokládat, že dvacetiletá slečna, která žije u rodičů, pro vás v tomto případě žádné skutečné ohrožení nepředstavuje. Zřejmě si k rodičům vašeho přítele nastěhovat chtít nebude a pokud nemají čas spolu být a kontaktují se pouze po telefonu, ani se nejspíš o žádný plnohodnotný vztah nejedná. Zřejmě si jen na chvíli našel nějaké povyražení nebo pohodlnější alternativu bez povinností a zodpovědnosti.

Ale chápu vaše obavy o to, jak by celou věc snášela vaše malá dcerka, která má tatínka evidentně ráda. A je přirozené, že nechcete otce svého dítěte vidět na ulici.

To, co mi dělá starosti je, jestli je pro vás v posledních letech vztah s vaším partnerem, tak, jak jej popisujete, skutečně ten pravý.

Zmiňujete, že je extrémně líný a doma vám nepomáhá, že ignoruje vaše požadavky na základní tělesnou hygienu a sprchuje se jednou týdně, že denně vysedává v hospodě, že má milionové dluhy, které nesplácí a je v exekuci. Taky vám lže a odchází k jiné. A to jistě nevím všechno. Když zrekapitulujete, co jste napsala, je to skutečně člověk, vedle kterého chcete prožít zbytek života? Je to partner, na kterého je spolehnutí a o kterého se můžete opřít? Žijete spolu jako rodina hezký život podle vašich představ? Někdy totiž jen láska nestačí, ve vztahu je nutné si důvěřovat, respektovat se navzájem, pomáhat si a spoustu dalších věcí.

Jistě, že pouto mezi vámi je a vždycky bude, máte spolu dceru. Ale i ta bude mít do jisté míry vzor v soužití svých rodičů. A především – i vy určujete, co od vztahu a partnera očekáváte a do jaké míry je to naplněno.

Předpokládám, že přítel se nakonec vrátí, minimálně proto, že nebude mít kde bydlet. Rozhodně nepřipusťte, že vy byste mu dělala bytnou a on odcházel na radovánky k jiné. Než k tomu ale dojde, soustřeďte se na sebe a na dceru, promyslete si, co od života očekáváte a jestli vám přítel může vůbec aspoň některá z těch očekávání naplnit.

Držím palce, ať se rozhodnete správně.

Jana Řehulková

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Přítel si našel mladou, ale nemá na to, aby se odstěhoval 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Přítel si našel mladou, ale nemá na to, aby se odstěhoval 2