Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu.

Je mi 45 let a celý život bojuju s pocitem méněcennosti, nedostatečnosti, pocitem nízké sebehodnoty a především s pocitem, který momentálně cítím jako hlavní, že mě lidé nemají rádi, nemají ke mně úctu, neváží si mě, ponižují mě, poukazují na mé chyby.

Vždy mám problémy v pracovním kolektivu, kde nikdy nezapadnu, určití jedinci se do mě strefují a stane se, že na mě i křičí. Jsem z toho vždy hrozně nešťastná, protože já sama konflikty nevyvolávám. Trpím v práci v určitých situacích sociální fobií, jsem poměrně silný introvert. Dokonce mám často pocit, že mé děti mě také nemají tolik rády, jako mají rády svého otce. Stejný pocit jsem měla u svého muže, od kterého jsem odešla, protože mě ponižoval, fyzicky napadal, nerespektoval…

Vím, že vše je jen odraz mého nastavení v hlavě, ale přijde mi neskutečně těžké tento program, který je ve vás zakódovaný od dětství, změnit. Přitom o sobě vím, že jsem chytrá, dobře vypadám, jsem příjemná k lidem, ochotná pomoci, mám laskavou povahu, v práci jsem snaživá a jsem pracovitá. Přesto neustále narážím na ten samý odraz: Nikdo mě nemá rád, nikdo si mě neváží, nerespektují mě.

Přestože jsem přečetla spousta sebevzdělávacích knih, nedaří se mi změnit svůj postoj a naprogramování. Děkuji za jakékoliv doporučení a rady.

Iva

(Dotaz 2053)

 


 

Milá Ivo,

děkuji vám za vaši důvěru a otevřenost. Dlouhodobý problém, který popisujete ale zřejmě nevyřešíme jedním dotazem a jednou odpovědí. Řekla bych, že je to spíš na osobní setkání nebo terapii, možná i dlouhodobou.

Sebepřijetí, sebehodnocení, sebevědomí, sebeúcta.. to všechno jsou velmi důležité věci, od kterých se odvíjí i vztah ostatních lidí k vám. A taky vaše interpretace chování druhých lidí. Ale to všechno jistě víte, píšete, že o těchto věcech toho máte hodně načteno.

Může vás také zajímat:  Video: Co nejčastěji řešíme ve vztahové poradně

Mám spoustu doplňujících otázek… kdy se podle vás tento pocit objevil poprvé, jaký jste měla vztah s rodiči, příp. se sourozenci, jak jste se cítila ve své původní rodině? Jak jste vycházela se spolužáky, měla jste nějaké koníčky, co se vám dařilo a v čem byla jste úspěšná? Jak jste se učila? Jaké to bylo v tanečních a jaký byl zájem mužů o vás? Jak jste se dali dohromady s partnerem? Pro jakou profesi jste se rozhodla a jakou práci děláte? Jak funguje pracovní kolektiv? Jak jste se cítila po narození dětí? Máte nebo měla jste nějakou blízkou kamarádku nebo někoho, komu naprosto důvěřujete? Cítila jste někdy v někom absolutní oporu?

A další a další… navrhuji osobní setkání, příp. vám mohu doporučit někoho v blízkosti vašeho bydliště.

Držím vám palce, abyste to nevzdala a každý den si připomínala to, co o sobě píšete: ‘jsem chytrá, příjemná, hezká, laskavá, příjemná, pracovitá…’

Věřím, že se na vašem sebehodnocení dá pracovat, ale na dálku to asi nepůjde.

Pokud budete chtít, ozvěte se, ráda se s vámi sejdu.

Jana Řehulková

 

O čem přemýšlíte o vašem vztahu k partnerovi, dětem, sourozencům, rodičům či kolegům v práci vy? Popište mi svou situaci v diskrétní vztahové poradně a společně najdeme cestu dál. Osobně, po telefonu či emailem.