Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu.

Je mi 45 let a celý život bojuju s pocitem méněcennosti, nedostatečnosti, pocitem nízké sebehodnoty a především s pocitem, který momentálně cítím jako hlavní, že mě lidé nemají rádi, nemají ke mně úctu, neváží si mě, ponižují mě, poukazují na mé chyby.

Vždy mám problémy v pracovním kolektivu, kde nikdy nezapadnu, určití jedinci se do mě strefují a stane se, že na mě i křičí. Jsem z toho vždy hrozně nešťastná, protože já sama konflikty nevyvolávám. Trpím v práci v určitých situacích sociální fobií, jsem poměrně silný introvert. Dokonce mám často pocit, že mé děti mě také nemají tolik rády, jako mají rády svého otce. Stejný pocit jsem měla u svého muže, od kterého jsem odešla, protože mě ponižoval, fyzicky napadal, nerespektoval…

Vím, že vše je jen odraz mého nastavení v hlavě, ale přijde mi neskutečně těžké tento program, který je ve vás zakódovaný od dětství, změnit. Přitom o sobě vím, že jsem chytrá, dobře vypadám, jsem příjemná k lidem, ochotná pomoci, mám laskavou povahu, v práci jsem snaživá a jsem pracovitá. Přesto neustále narážím na ten samý odraz: Nikdo mě nemá rád, nikdo si mě neváží, nerespektují mě.

Přestože jsem přečetla spousta sebevzdělávacích knih, nedaří se mi změnit svůj postoj a naprogramování. Děkuji za jakékoliv doporučení a rady.

Iva

(Dotaz 2053)

 


 

Milá Ivo,

děkuji vám za vaši důvěru a otevřenost. Dlouhodobý problém, který popisujete ale zřejmě nevyřešíme jedním dotazem a jednou odpovědí. Řekla bych, že je to spíš na osobní setkání nebo terapii, možná i dlouhodobou.

Sebepřijetí, sebehodnocení, sebevědomí, sebeúcta.. to všechno jsou velmi důležité věci, od kterých se odvíjí i vztah ostatních lidí k vám. A taky vaše interpretace chování druhých lidí. Ale to všechno jistě víte, píšete, že o těchto věcech toho máte hodně načteno.

Mám spoustu doplňujících otázek… kdy se podle vás tento pocit objevil poprvé, jaký jste měla vztah s rodiči, příp. se sourozenci, jak jste se cítila ve své původní rodině? Jak jste vycházela se spolužáky, měla jste nějaké koníčky, co se vám dařilo a v čem byla jste úspěšná? Jak jste se učila? Jaké to bylo v tanečních a jaký byl zájem mužů o vás? Jak jste se dali dohromady s partnerem? Pro jakou profesi jste se rozhodla a jakou práci děláte? Jak funguje pracovní kolektiv? Jak jste se cítila po narození dětí? Máte nebo měla jste nějakou blízkou kamarádku nebo někoho, komu naprosto důvěřujete? Cítila jste někdy v někom absolutní oporu?

A další a další… navrhuji osobní setkání, příp. vám mohu doporučit někoho v blízkosti vašeho bydliště.

Držím vám palce, abyste to nevzdala a každý den si připomínala to, co o sobě píšete: ‘jsem chytrá, příjemná, hezká, laskavá, příjemná, pracovitá…’

Věřím, že se na vašem sebehodnocení dá pracovat, ale na dálku to asi nepůjde.

Pokud budete chtít, ozvěte se, ráda se s vámi sejdu.

Jana Řehulková

 

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Lidé mě nemají rádi, neváží si mě a ponižují mě 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Lidé mě nemají rádi, neváží si mě a ponižují mě 2