Dobrý den,

potřeboval bych poradit, a snad znát pohled ze strany jiné ženy. Před dvěma lety jsem se zamiloval do ženy, která si mne vyhlídla. Potkali jsme se jednou, kdy se do mě, dle jejích slov, zakoukala a když jsme se potkali podruhé, řekla si, že to už není náhoda a začala vysílat signály. Ty jsem zprvu chápal jako nevinný flirt, ale nakonec je z toho dvouletý vztah.

Oba dva jsme zadaní a máme své rodiny. Vztah to je pěkný, plný pochopení. Dokonce jsem si držel přes rok ještě jeden byt, kde jsme se scházeli a vytvářeli si své malé doma. Když začala pandemie Covid, přišel jsem o práci, a byt jsem po dohodě s přítelkyní pustil, s tím, že si časem najdeme nový a budeme pomýšlet na budoucnost. Před časem se má žena dozvěděla, že mám ještě jiný vztah a zcela právem mě vykázala z domu. Tak jsem si teda ten větší byt našel a doufal jsem, že s přítelkyní navážeme tam, kde jsme přestali. Ale najednou to už není ono.

Mám pocit, že ona náš vztah chce ukončit a jen s ohledem na mě to právě teď nechce udělat. Našel jsme si novou práci, s dětmi se snažím o co nejlepší vztah, jaký se v podobné situaci dá mít. Je to náročné a přiznám se, že často nevím, co dělat, jak dál a propadám depresím. Přítelkyně mi sice stále tvrdí, že se mnou vidí budoucnost, ale stále častěji ji také přichytím, jak se prořekne nebo jak řeší hlouposti typu, jestli by se ke mně nehodila spíš jiná žena, že chodit do bytu, kde teď bydlím, je pro ni jiné, protože to je moje ‘doma’ a bere to spíše jako návštěvu, což mě trochu uráží. Nebo že to není tak jednoduché, protože si zvykla na standard, který má s manželem, a i když jí to s ním neklape a nespí spolu (mám-li jí věřit, že ho dva roky jen odstrkuje), tak spíše docházím k pocitu, že pro ni ten „standard“ je důležitější, než budoucnost se mnou. A také, že dostala strach z toho, že mi vlastně rozvrátila manželství (přestože jsem z něj chtěl utéct, ač na to nejsem hrdý), a teď vidí, jak to vše těžce nesu, jak je složité udržet vztah s dětmi a zůstat jim otcem.

Zatím ten vztah trvá, i když se scházíme méně a na kratší dobu a i sex spolu máme méně. Nevím, třeba si to jen špatně vysvětluji, třeba se jen potřebuje ve mně ujistit. Že se třeba nechci vrátit zpět k manželce (se kterou mám po odchodu a vyříkání si všeho teď mnohem lepší vztah než v manželství, ale oba jsme se shodli na tom, že se k sobě vrátit nechceme). Na přítelkyni nijak netlačím, nedal jsem jí žádné ultimátum ani nic podobně hloupého, jen si stále častěji všímám, že něco nesedí, že něco není v pořádku. Snažím se, seč můžu. Vlastně jediné, co jsem ji řekl, bylo, že na ni počkám. Děkuji za Váš názor. M.

(Dotaz 2090)

 


 

Dobrý den M.,

ve svém emailu jste odpověděl na spoustu otázek a sporných momentů i sám.

Podle toho, co píšete, se zdá, že přítelkyni váš vztah bavil a měl potřebný náboj v době, kdy nesl chuť zakázaného ovoce, společného tajemství a ukradených společných chvílí.

V momentě, kdy jste se stal ‘dostupným’ a volným, se nejspíš kouzlo částečně vytratilo. Najednou je realita jejího případného odchodu od manžela na dosah a ona na ni zjevně není připravena. Otázkou taky zůstává, jestli její vztah s manželem skutečně po celou tu dobu probíhal v takovém odstupu a odcizení, jak vám přítelkyně popisovala. Protože pokud na žebříčku hodnot stojí tak vysoko životní standard, na který je zvyklá a nechce se jí opustit jej pro vztah s vámi, který je nyní otevřený nové společné budoucnosti, myslím, že to asi nebude s intenzitou jejích citů až tak žhavé.

Nerada bych vás nějak ranila, ale mým úkolem není ani posilovat ve vás falešné naděje na růžové společné zítřky. Jste moudrý muž, že netlačíte žádnými ultimáty, ale otevřeně si promluvit o tom, jaké jsou vaše představy o budoucnosti byste měli. Vy jste totiž na křižovatce a musíte si po odchodu z manželství nějak plnohodnotné zařídit svůj život, jeho další etapu… a k tomu potřebujete vědět, s čím můžete (a nemůžete počítat). Ať už jde o velikost bytu, nakládání s volným časem a spoustou dalších věcí.

Držím vám palce, aby k vám přítelkyně byla upřímná a otevřená a vy měl transparentní informace, na kterých můžete stavět.

Jana Řehulková

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Plánovali jsme s přítelkyní budoucnost, ale když jsem se rozvedl, začala couvat 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Plánovali jsme s přítelkyní budoucnost, ale když jsem se rozvedl, začala couvat 2