Dobrý den,

jsme spolu s manželkou 19 let, máme 2 děti (syny 18 a 13 let). Podnikám a celý život jsem byl zaměřen na výkon. Manželka je vyučená švadlena a dodělala si maturitu. Všemu novému se byla vždy schopna naučit a přizpůsobit. Já jsem VŠ inženýr, vždy s cílem zabezpečit rodinu.

Po narození synů sem až po letech zjistil, že se manželka trápila, protože moje matka jí prý nikdy nepřijala (v telefonátu do porodnice jí řekla, že na návštěvu za ní musí přijít její maminka atd.) Byla „naočkovaná“ kamarádkou mé sestry, která do mě byla zamilovaná a často se bavívala s mojí matkou a mou ženu před ní pomlouvala. Syny jsme vedli ke sportu, ale vinou mých přehnaných ambicí, jsem v nich místo vztahu ke sportu vytvořil spíše negativní postoj.

Manželka mi až nedávno řekla, že v noci často plakala kvůli tomu, co jí říkala má matka. Našli jí myom na děloze, který přisuzuje stresu a situacím s mou matkou. Lékaři jí doporučili odstranění dělohy, ale ona odmítla a začala chodit na akupunkturu. Už tam dochází 6 let.

Před 5 lety jsem se po velké životní krizi a strachu z ALS, spojeným s vyděláváním peněz a určením svého podílu se svým společníkem, dostal do deprese a pocitu bezvýchodnosti, až to skončilo dopravní nehodou. Zachránil mě přivolaný vrtulník a rychlý transport do nemocnice. Shodou okolností jsem se dostal k doktorovi, ke kterému dochází má manželka. Dnes mám příznaky přetížení neuro ve svalech a manželka přede mnou skrývá komunikaci s doktorem, když si předtím přestala psát s jiným mužem.

Celý život mě podporovala a milovala a já hlavně pracoval. Dnes je v rodině stále pozorná, spíme spolu, stará se, ale dnes, kdy já hledám lásku, u ní mám pocit, že pro svůj osobní rozvoj a růst hledá jiné muže. Když jí napíšu pěkný dopis, ona odmítá. Co mi radíte?

Jej

(Dotaz 2046)

 


 

Dobrý den,

zažili jste toho s vaší ženou skutečně hodně. Některé věci a chvíle se ale vrátit nedají, některé se nedají ani napravit.

Vaše žena si v sobě zřejmě dlouho nesla různé křivdy a drobná příkoří, ať už že strany vaší matky nebo dokonce přímo z vaší. Nikdy jste se jí zřejmě nezastal ani před mámou, ani před kamarádkou vaší sestry. Přesto vám celý život vytvářela láskyplné rodinné prostředí a domov a i dnes se o vás stará a je vám nablízku. Svou představu o podobě lásky nemůžete nikomu vnutit a přimět druhého, aby vás miloval tak, jak vy si představujete.

Buďte ke své ženě laskavý, milý a pozorný, pečujte o ni a pomáhejte jí, ona si to rozhodně zaslouží. Dopřejte jí ale i prostor a nechejte ji volně dýchat. Naplánujte nějakou zajímavou aktivitu se svými syny, minimálně s tím mladším byste ještě mohl ledacos napravit. Snažte se, ať je u vás pohoda a dobrá nálada, svou ženu oceňte, ale nic jí nevnucujte. Uvidíte, jak se to bude dál vyvíjet.

Přeji vám hodně zdraví a citu pro věc.

Jana Řehulková

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Příkoří ze strany tchýně způsobily manželce vážné zdravotní potíže, jak to mám odčinit 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Příkoří ze strany tchýně způsobily manželce vážné zdravotní potíže, jak to mám odčinit 2