Po 13 letem vztahu, jsme se s přítelem rozhodli, že se vezmeme.

Máme spolu dvě děti. Náš vztah byl harmonický, a to i přes mou nevěru, kterou jsme společně překonali. Vše bylo v pořádku. Až jednoho dne mi řekl, že mě už nemiluje.

Strašně mě to zasáhlo, a aby trpěl také, řekla jsem hloupost, které budu litovat do konce života. Vypadlo ze mě, že mi díky mé nevěře určitě nevěří, že naše druhé dítě je jeho. Strašně ho to zasáhlo. A říkal, že to musí nějak překonat. Trvá to ale už půl roku a žádná změna nenastala. Testy si udělat nechce. A přišla jsem na to, že v jeho odmítnutí, že mě nemiluje, byla jiná žena. Když jsem se ho na to zeptala, přiznal to, ale řekl, že to s ní ukončí, že chce dát našemu vztahu ještě šanci. Ale pořád žádná změna nepřichází.

Stále doufám a věřím, ale už mi docházejí síly a nevím, jak dál. Nechci o něj přijít. Prosím o radu, děkuji moc.

P.

(Dotaz 2015)

 


 

Milá P.,

zdálo by se, že do manželství jste s partnerem vstupovali uvážlivě, po lety prověřeném společném soužití a překonání složitých životních situací.

O to víc mě mrzí, že i tak se ve vašem vztahu po čase objevil pocit odcizení. Těžko říci, co za ním stojí. Mohla to být manželova pozdní reakce na vaši předchozí nevěru, možná mu do života vstoupila jiná žena, možná obojí. Těžko určit, co byla příčina a co následek.

Každopádně zahrávat si s tak silnými věcmi jako je otcovství vašich dětí, je velmi ošidná a nebezpečná věc. Ego vašeho muže utrpělo velkou ránu a podstoupit testy otcovství u vlastního dítěte mu zřejmě připadá potupné. A možná v něm přece jen hlodá i malá pochybnost, jak to tedy ve skutečnosti je.

Zřejmě bude nutné, abyste s manželem vše v naprostém klidu probrali. Požádejte ho o to, v klidu, bez nátlaku. Vysvětlete mu, jak moc vám na něm i na vašem vztahu a rodině záleží. Řekněte mu, jak moc litujete chyb, které jste udělala. Zjistěte, co očekává od vás a od vašeho soužití on. Zkuste se domluvit, co každý z vás může a je připraven pro zlepšení situace udělat. Uzavřete spolu dohodu o tom, co změníte. Pokud s vámi nebude chtít mluvit a naslouchat vám, sedněte si a v klidu mu to všechno sepište. A pak ho požádejte, ať si to v klidu přečte a řekne vám svůj názor a pohled na věc.

Máte dvě děti, určitě tedy stojí za to se pokusit tuto krizi ustát.

Držím vám palce a přeji hodně sil

Jana Řehulková

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Byla jsem mu kdysi nevěrná a teď mi řekl, že mě už nemiluje 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Byla jsem mu kdysi nevěrná a teď mi řekl, že mě už nemiluje 2