Ani nevím, kde začít.

Žiju s přítelem 5 let, stejně tak dlouho se i známe. Náš vztah z mého pohledu umírá, přítel si ale nestěžuje, prý je šťastný.

Už pár měsíců se nelíbáme, dáme si jen pusu při příchodu či odchodu, sex už též neprovozujeme. Buď nechci já nebo je on strašně unavený. Když je se mnou, dokázal by celý čas prospat. Odůvodňuje to tím, že je se mnou šťastný. Po 16 hodinách v práci přijde domů a je tak zničený, že musí jít spát. Když mám ale noční o víkendu, je schopen po těch 16 hodinách v práci ještě jít pít s kamarády, a není doma ještě když se ráno vrátím domů.

V čase, kdy jsme spolu, jsou témata stále stejná: práce, stavba domu svépomocí, o kterou se snažíme, jeho přátelé a samozřejmě alkohol. Jinak jsme každý na svém telefonu. Když chci jít do kina, na procházku či do bazénu, hned informuje své přátele, aby se k nám přidali. Když odkudkoliv přijde domů, svlékne se a zaleze s telefonem do postele, projíždí facebook, píše si s přáteli, sleduje videa. Pak je unavený a jde spát. Neumí pít, takže když někam jde, vždy přijde opilý a neví o sobě. Většinou je zlý a sprostý, do všeho mlátí a je mu jedno, co zničí. Ráno řekne ‘promiň’ a dál už to neřeší. Není co řešit. Vše je podle něj ‘v cajku’.

Kolikrát se týden nevidíme, a když je možnost, dá přednost přátelům, a když mu řeknu svůj názor, volá jim, že mu partnerka zakázala jít pít. Tento problém trvá už od začátku vztahu, jen se to pomalu zhoršuje. Jako by mě zkoušel, co vydržím. Nechci mu zakazovat přátele, ti jsou pro život důležití. Já se odstěhovala, takže mí přátelé zůstali v rodném městě. Tady jsem si sice udělala nějaké známé, ale ne kamarády na pokec u sklenky vína nad osobními problémy.

Nevím, jak si s tím poradit. Plánuju si třeba víkend, který s partnerem proležíme v posteli a budeme koukat na filmy a povídat si… a místo toho hned sahá po telefonu a plánuje si, co podnikne. Už jsem mu párkrát projela telefon a zjistila, že si vymazává zprávy, s muži i s ženami. Ne, že bych nějak žárlila, ale některé zprávy nevymazal a ublížily mi, protože já si za jeho zády s nikým nepíšu, nemažu žádné zprávy, mluvím s nim na rovinu.

Jednou mi v práci řekly kolegyně, že ho našly na seznamce. Nevěřila jsem, chtěla vidět profil, pak jsem dělala, jak jsem nad věcí. Byl on-line a flirtoval. Mně přitom za celou dobu nenapsal, o nějakém flirtu s ním si můžu nechat jen zdát. Už je to dlouho. Vždy když to takhle pohnojí a já cítím, že už nemám sílu dál ve vztahu přetrvávat, vždy přijde s tím, že jsem jeho život a jak mě miluje. Oceňuji, že mi nelže, aspoň když se zeptám jestli pil, kolik toho měl, jestli kouřil… to je asi jediná věc, ve které mu opravdu věřím.

Nevím, jestli v jeho očích jsem tak nudná, ošklivá, hloupá, „jistota“, že se mě nechce vzdát nebo nerozumím tomu, proč se mnou nechce aktivně trávit čas a běhá za kamarády. Nemyslím si, že je problém v něm, ale ve mně, protože mu opravdu nerozumím. A on se mnou na tohle téma vůbec nechce komunikovat.

(Dotaz 2084)


 

Poslechněte si mou odpověď…

Jana Řehulková

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Je raději s kamarády než se mnou: Když alkohol, spánek, kamarádi a sociální sítě zaberou všechen čas 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Je raději s kamarády než se mnou: Když alkohol, spánek, kamarádi a sociální sítě zaberou všechen čas 2