Dobrý večer.

Řeším teď problém se svou bohužel již ex partnerkou a budoucí matkou mých dvou dětí-dcer. Vše začalo půjčkou na opravu auta ve výši 10 tis. Kč, kterou jsem partnerce zatajil. I ona si ale půjčuje u svého otce, bez porady se mnou. Kvůli této půjčce a strachu z exekuce, mě prostřednictvím svého otce vyhodila z bytu, kde jsme byli v podnájmu a žili tam s její desetiletou dcerou, a já tam měl i trvalé bydliště. Po vyhození z bytu se mnou nekomunikovala, až po mé starosti o ni a děti mi po 5 týdnech odepsala a začala rovnou řešit výši alimentů a zda chci být vůbec zapsán na matrice jako otec.

Vrátil jsem se k rodičům, nebylo jiné místo, kam se vrátit. Naši byli překvapeni, že jsem se tak nečekaně a brzo vrátil domů, dá se říct při prvním našem větším problému. Rodiče jsou spolu 44 let a překonali spolu hodně překážek, což se u nás nestalo a řešilo hned radikálně. Ztratila ve mně důvěru, což i chápu a snažil jsem se celou situaci vyřešit, odpověď ale zněla, že mi nevěří a půjčku že nemám jenom jednu, ale víc. Že děti zvládne vychovat sama a ve mně vidí kamaráda a chce se domluvit, pokud já nebudu dělat problémy, ona taky ne. Ovšem kroky, které vůči mně podnikla u mě ani u mých rodičů, taky důvěru nevyvolávají, naši ji označili za zlatokopku, které nezáleží na rodině. Bohužel i mí rodiče, se snaží vrátit jí dárky, například knížky, které od ní dostali, s čímž nesouhlasím, kvůli eskalaci emocí, které už i tak se mnou mávají a teď jen platím.

I mé rodiče žádala o pomoc a zajištění vnoučat, i když ji podle jejich slov viděli tak 2x během naší půlroční známosti. Stále doufám, že po porodu pochopí, že děti jsou vždy na prvním místě a člověk může udělat chybu. Já tu svou uznal a sypal si popel na hlavu kvůli té půjčce. Chci vztah a rodinu zachránit, ať to nedopadne, jako v případě její první dcery. Ta se s otcem vidí jednou či dvakrát za měsíc, ač bydlí 3 km od sebe, nás teď dělí 60 km.

Myslíte, že v této situaci je možné, že partnerka názor změní?

Milan

(Dotaz 2043)

 


 

Dobrý den, Milane,

neznám vaši partnerku takže vám opravdu nedokážu odpovědět na otázku, jestli změní názor a bude chtít, abyste se vrátil k rodině. Nevím, jaký byl váš vztah předtím, jak dlouho trval, jak jste se k sobě chovali, jak probíhalo vaše společné soužití.

Připadá mi ale přinejmenším podivné, že by nastávající maminka, která čeká dvojčátka (jestli jsem to dobře pochopila), vystěhovala otce svých dětí kvůli tomu, že si bez jejího vědomí vzal půjčku 10 tis. Kč na opravu auta, které, předpokládám, sloužilo celé rodině. To je přece věc, která se dá vysvětlit.

Pokud to ale nebyl první případ tohoto druhu, pokud máte i jiné dluhy, máte problém se splácením, opakovaně jste podobné věci již řešili a hrozí vám exekuce, pak je to zcela jiná situace. Píšete, že touto půjčkou ‘to všechno začalo’, ale mně to spíš připadá, jako by touhle poslední půjčkou dokápla ta poslední pověstná kapka, partnerce došla trpělivost a rozhodla se řešit věci razantně a radikálně a nechce s vámi mít již nic společného. Nemohu to samozřejmě tvrdit s jistotou, je to jen můj pocit.

Takže… pokuste se domluvit a se svou partnerkou se osobně sejít, v klidu si vše vyříkat, upřímně věci pojmenovat, probrat problémy, které mezi vámi stojí. Řekněte jí, jak se těšíte na narození holčiček, a že chcete figurovat v jejich životě jako táta, starat se o ně a vychovávat je. Děti mají právo na oba své rodiče. Dejte jí najevo, že ji máte rád a chcete s ní a s dětmi žít. A pak už je to na ní a na vás obou, jak celou situaci zvládnete.

Držím vám palce.

Jana Řehulková

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Vzal jsem si tajně půjčku a partnerka mě vystěhovala, i když čekáme dítě 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Vzal jsem si tajně půjčku a partnerka mě vystěhovala, i když čekáme dítě 2