Dobrý den,

s manželem jsme spolu 18 let, u toho 10 let jako manželé.

Máme 2 děti. Manžel mě ponižoval, urážel, nikdy si mě nevážil. Nesměla jsem si nikdy ani nikam vyjít. Pouze když chtěl sex, tak to byl velmi milý.

Asi před půl rokem jsem mu řekla, že už toho mám dost a že odejdu. Jenže syn hodně plakal, že odejít nechce. Tak jsem zase vyměkla. Domluvili jsme se, že to teda ještě zkusíme. Pak mi manžel vlezl do konverzací na mobilu. To se mě velmi dotklo a chtěla jsem odejít podruhé. A zase spousta slibů a výmluv, že byl zoufalý. Tak jsem tomu dala ještě šanci.

Teď se hodně snaží, chová se hezky, chválí mě, ale tolik mi ublížil, že si nedokážu představit, že s ním budu ještě někdy intimně žít. Bydlet s ním mi nevadí, ale nic víc. Máme spolu postavený dům, taky se mi nechce jej opustit, ne kvůli majetku, ale mám to tam ráda.

Bojím se, že už si k němu cestu nenajdu. Ale nechci být nešťastná. Taky mám pocit, že ho teď využívám, tím že mi chystá svačiny, večeře apod. Děkuji za odpověď.

(Dotaz 2027)

 


 

Dobrý den,

vypadá to, že problémy vašeho manželství jsou vleklé a dlouhodobé. Jestli píšete, že si vás manžel nikdy nevážil, celou dobu vás ponižoval a urážel, manipuloval vámi, aby si zajistil sex, omezoval vás… nabízí se otázka, proč jste si ho vlastně po osmi letech společného soužití brala? Kam se poděla vaše sebeúcta, že jste si tak dlouho nechala takové chování líbit?

Zůstávat v manželství kvůli dětem, pokud vám manžel dlouhodobě ubližuje, není řešení. Děti chtějí veselé a radostné mámy a ne smutné a utrápené.

Přesto, že manžel se nyní snaží (nejspíš zase jen účelově), je milý a opečovává vás, zdá se, že vaše důvěra k němu je již nenávratně ztracena. Je několik možností, jak může váš příběh pokračovat. Buď zůstanete v důvěrně známém modelu ‘cukr a bič’ a budete dál snášet manželovo chování. Nebo změníte svůj přístup, začnete systematicky pracovat na svém sebevědomí, sebedůvěře a sebeúctě a vymezíte manželovi jasně hranice. Pokud je překročí, můžete odejít. Prosby a sliby by vás už neměly ovlivnit a zmanipulovat. Nebo se manžel spolu s vaší proměnou v sebevědomou ženu konečně vzpamatuje, začne vás respektovat a vy můžete po nějaké době zkusit, jestli by vaše důvěra k němu přece jen neměla šanci na obnovu. A nebo toho máte po 18 letech opravdu plné zuby a nestojí vám ani dům, ani cokoliv jiného za to, abyste v tom nadále zůstávala.

Promyslete všechny možnosti a rozhodněte se tak, aby to pro vás bylo to nejlepší řešení.

Držím vám palce, držte hlavu vzhůru.

Jana Řehulková

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Manžel mě 18 let urážel a ponižoval, přesto jsem doteď nedokázala odejít 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Manžel mě 18 let urážel a ponižoval, přesto jsem doteď nedokázala odejít 2