Dobrý večer,

jsme s manželem skoro 16 let, z toho 6 let manželé, kdy prošlo bohužel i nevěrou z jeho strany, kdy jsme to překonali. A i přesto spolu zůstali, ale bohužel teď mám pocit, že procházíme velkou krizí nebo nevím, jak to nazvat.

Manžel se poslední dobou strašně uráží, jde kolikrát o takové blbosti, že opravdu mi nad tím zůstává rozum stát. A když přijde něco, co má řešit, tak to neřeší, ale kvůli blbostem se naštve hned a pak i několik hodin nemluví, klidně i do druhého dne.

Nejsem z těch žen, co by denně potřebovala kontakt, ale náš kontakt už dávno není. Ležíme vedle sebe, ale toť vše. Trápí mě, že se takhle změnil z ničeho nic.

Když se zeptám, nemluví o tom, řekne, že se nic neděje. No ale mě nepřijde úplně normální, že se naštve z ničeho nic a pak prostě je naštvaný a nemluví. Pak se zas chová normálně. A stačí úplná blbost.

A já si připadám jako pradlena, kuchařka a uklízečka, prostě blbeček, co udělá vše přes jeho naštvání a to, že nemluví. Nevím, jestli nepřeháním.

Anna

(Dotaz 2010)

 


 

Milá Anno,

s manželem jste spolu už docela dlouho a zdá se, že jste společně překonali nejednu krizi, včetně té nejnáročnější – jeho nevěry. Nepíšete ale nic o tom, jaký byl a je váš vztah, jaký je váš rodinný život, jestli máte děti, jak trávíte společný čas, jestli si spolu máte o čem povídat… prostě jaké jsou pilíře, na kterých stojí váš vztah.

Těžko říct, proč je váš manžel nervózní a podrážděný, proč se ho dotýkají i drobnosti a proč reaguje dotčeně a poté odtažitě. Nemyslím, že by se z ničeho nic změnil, spíš to vypadá, že je něco, co ho trápí, z čeho je nervózní a na co zřejmě musí myslet, ale možná ještě není připraven o tom s vámi mluvit.

Rozumím ale velmi dobře tomu, jak se asi cítíte, když netušíte, co za jeho chováním je a musíte kolem něj našlapovat po špičkách. Určitě byste mu ale měla dopřát trochu prostoru a neměla tlačit na pilu. Zkuste vystihnout nějakou pohodovou chvíli a pokuste se s ním v klidu promluvit.

Nekritizujte ho, nevyčítejte a neobviňujte. Klidně mu vysvětlete, že vám na něm a na tom, jak se cítí, záleží. Že vám to není jedno. A že jste zmatená a nevíte, jak v takových chvílích reagovat, když nechcete situaci ještě zhoršit. Že mu ráda dopřejete prostor, ale že byste ocenila, kdyby vám důvěřoval a řekl vám, co ho stresuje.

Pokud o tom s vámi ani takhle v klidu nebude chtít mluvit, nechejte ho prostě nějakou dobu být, nehodnoťte jeho chování, nereagujte na jeho urážky, prostě mu jen dovolte, aby si mohl ‘zalézt do jeskyně’ a zpracovat to, co se mu honí hlavou. Věřím, že jednoho dne bude ochoten s vámi o tom mluvit a vy se v současné situaci lépe zorientujete a dokážete spolu zase normálně komunikovat a žít.

Přeji hodně trpělivosti a nadhledu

Jana Řehulková

 

O čem přemýšlíte o vašem vztahu k partnerovi, dětem, sourozencům, rodičům či kolegům v práci vy? Popište mi svou situaci v diskrétní vztahové poradně a společně najdeme cestu dál. Osobně, po telefonu či emailem.

 

Může vás také zajímat:  Vztahová poradna: Manželka opakovaně odchází a rozhoduje se mezi mnou a kolegou z práce