Dobrý den,

manžel před rokem odešel za mladší ženou.

Je mu stejně jako mně 40 let, jí je 31. Máme spolu 2 děti, 19 a 13 let, postavili jsme společně dům, přečkali před 10 lety mou vážnou nemoc. Nechtěl již dále platit hypotéku, tak mi vše přenechal. Vyřešili jsme tedy SJM. Ovšem teď se chová hezky, snaží se mi pomáhat, jednou, někdy i dvakrát týdně navštěvuje děti.

Ale právě když je zde, mám pocit, že chce víc, dotýká se mě, když jsme sami, nabízí něžnosti.

Jsem zmatená. Nevím, co si o tom myslet? Chce se vrátit? Zatím o tom nemluví. Není už to dostatečná doba? Mám mu to navrhnout a brát jeho odchod jen jako nutnou pauzu? Myslím si, že má krizi středního věku. Do kdy mám čekat? Prosím o radu. Děkuji.

(Dotaz 2034)

 


 

Dobrý den,

myslím, že ještě než začnete zkoumat a analyzovat manželovo chování a signály, které směrem k vám vysílá, měla byste si nejdřív udělat jasno v tom, co chcete vy.

Pokud by se ukázalo, že manžel skutečně vysílá signály, že by se s vámi chtěl opět sblížit a možná se časem i vrátit – chcete to? Je to vaše přání? Jste připravena mu odpustit? Vyříkat si, co se stalo a jít dál? Můžete mu zase začít věřit? Je důležité, abyste si na tyto otázky odpověděla a mohla se podle toho rozhodnout, jak budete na manželovy návrhy reagovat.

Pokud jste s tím v pohodě, jeho případný návrat byste přivítala, pak určitě nespěchejte, netlačte příliš na pilu a nechejte věcem chvíli volný průběh. Abyste si byla jistá, jestli jde manželovi jen o fyzický kontakt nebo jestli skutečně mapuje terén a sonduje, jestli by jeho návrat k rodině byl vůbec reálný.

Může vás také zajímat:  Vztahová poradna: S manželem mi to neklape, zamilovala jsem se do jiného

Vy rozhodně nic nenavrhujte a manželovi to neusnadňujte. Jen mějte jasno, jaký vývoj událostí si přejete. Pokud k návratu nakonec dojde, měli byste to skutečně důkladně probrat a dohodnout se na krocích, které omezí možnosti, aby se situace opakovala.

Buďte trpělivá a mějte dostatečný nadhled.

Jana Řehulková

 

O čem přemýšlíte o vašem vztahu k partnerovi, dětem, sourozencům, rodičům či kolegům v práci vy? Popište mi svou situaci v diskrétní vztahové poradně a společně najdeme cestu dál. Osobně, po telefonu či emailem.