Dobrý den,

žiji s partnerem, avšak po veškerých lživých situacích přestávám věřit úplně vše, co mi řekne. I když to pravda třeba je. Jsou to takové pitomé lži a vlastně ani nejsou potřeba. Například, že někomu něco řekne… Že nás vztah nemá smysl a ví to…. (stalo se mi, že mi to ten dotyčný i nahrál, abych věřila, že to opravdu řekl)… A mě pak říká, jak mě miluje, že není nic lepšího, jak nás vztah…. Nejhorší je, když vím, že je to lez. Na něco se ho zeptám a dopředu vím, jak to je, nebo bylo. A on mi do očí není schopen říct pravdu. To mě šíleně mrzí a dusím to v sobě. Jenže když se to nahromadí uvnitř mne, většinou to bouchne a pak to špatně dopadne. Už nevím jak dál.

A.

(Dotaz 2062)

 


 

Dobrý den,

říká se, že lež má krátké nohy. To, jak partnerovy lži popisujete, ukazuje na notorického lháře. Jedná se o lhaní ze zvyku, zdánlivě bez příčiny. Horší by ale bylo, kdyby se u vašeho partnera jednalo o patologické lhaní, kdy by s vámi manipuloval a svou lží se snažil získat nějakou výhodu a vás naopak znevýhodnit.

Nevýhodou je, že i když si s ním otevřeně promluvíte, stejně nikdy nebudete vědět, jestli vám říká pravdu nebo lže.

Takže rozhodnutí, jak dál, bude na vás. Kolik těch lží ještě unesete? Jak pružné jsou hranice vaší tolerance? Jak moc vás to trápí a jak dlouho to již v sobě dusíte?

Jedním z principů funkčního vztahu je i vzájemná důvěra, otevřenost a upřímnost. Bez nich má partnerský vztah jen malou šanci na úspěch a dlouhodobé trvání.

Promyslete si, co je důležité pro vás, bez čeho se ve vztahu neobejdete a kde jsou vaše hranice. A podle toho se rozhodujte, jak se vztahem naložíte dál.

Přeji vám zdravý úsudek.

Jana Řehulková

 

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Partner je notorický lhář, ztrácím k němu důvěru 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Partner je notorický lhář, ztrácím k němu důvěru 2