Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak řešit situaci, kdy bývalý partner si jednou za 14 dní bere syna na víkend k sobě, ale během těch dnů, co jej u sebe nemá a mám ho já, se neptá ani jak se má atd. A pokud s ním potřebuji něco vyřešit, tak nemá čas a nebo to chce řešit jen přes telefon. V neposlední řadě, i když ho požádám, aby s námi jel k doktorovi, vždy se na něco vymluví, ale já si myslím, že mu to zakazuje jeho současná přítelkyně. Tak by mě zajímalo, co by se s tím dalo dělat. Děkuji za odpověď.

Lidka

(Dotaz 2061)

 


 

Milá Lidko,

váš bývalý partner se zřejmě řídí vaší dohodou nebo rozhodnutím soudu a kontakt se synem udržuje pravidelně v určených dnech jednou za čtrnáct dní. Je smutné, že se o syna jinak nezajímá a nekontaktuje vás, aby se dozvěděl, jak se mu daří, ale k zájmu bohužel nemůžete nikoho přinutit. Nepíšete, jak je váš syn starý, ale je možné, že až bude větší, ukáže se, že díky omezenému kontaktu a mizivému zájmu nemá s manželem tak pevné pouto a vztah. Je samozřejmě v zájmu dítěte, aby mu oba jeho rodiče projevovali lásku a pocit bezpečí a měla byste určitě zkusit o tom s bývalým partnerem promluvit a vysvětlit mu to právě v tomto v širším kontextu.

Ale to je jediné, co můžete, protože přinutit ho k většímu zájmu nemůžete. Stejně jako ho nemůžete nutit, aby s vámi důležité věci řešil jinak, než přes telefon. A stejné je to i s doprovodem k lékaři. Můžete o to bývalého partnera požádat, ale je na něm, jestli vám vyhoví nebo ne. Dítě je svěřeno do vaší trvalé péče a otec má povinnost platit na něj výživné a udržovat s ním kontakt v určeném termínu a rozsahu. Vše ostatní je nad rámec jeho povinností a může to fungovat pouze na bázi dobrovolnosti a domluvy mezi rodiči. Je dokonce i nepodstatné, jestli je to rozhodnutí vašeho bývalého partnera nebo ho k tomu nějak motivuje jeho současná přítelkyně, ve finále je to na něm, on je otec dítěte, dospělý a svéprávný.

Je ale také docela možné, že ona a možná i on vaši snahu vnímají tak, že naléháním na osobní setkání pod záminkou řešení nějakého problému (s tím, že telefon považujete za nedostačující) nebo žádostí o doprovod k lékaři, se snažíte být s bývalým partnerem více v kontaktu, a to se možná nelíbí ani jemu, ani jeho přítelkyni. Ze zkušenosti vám mohu říci, že pokud by se vám časem podařilo nejen s bývalým partnerem, ale i s jeho přítelkyní dobře vycházet, budou všechny domluvy snazší a prospěje to zejména synovi.

Držím vám palce, ať najdete klidnou a vstřícnou cestu ke společné komunikaci.

Jana Řehulková

 

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Partner se po rozchodu málo zajímá o svého syna. Navádí ho nová přítelkyně? 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Partner se po rozchodu málo zajímá o svého syna. Navádí ho nová přítelkyně? 2