Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak řešit situaci, kdy bývalý partner si jednou za 14 dní bere syna na víkend k sobě, ale během těch dnů, co jej u sebe nemá a mám ho já, se neptá ani jak se má atd. A pokud s ním potřebuji něco vyřešit, tak nemá čas a nebo to chce řešit jen přes telefon. V neposlední řadě, i když ho požádám, aby s námi jel k doktorovi, vždy se na něco vymluví, ale já si myslím, že mu to zakazuje jeho současná přítelkyně. Tak by mě zajímalo, co by se s tím dalo dělat. Děkuji za odpověď.

Lidka

(Dotaz 2061)

 


 

Milá Lidko,

váš bývalý partner se zřejmě řídí vaší dohodou nebo rozhodnutím soudu a kontakt se synem udržuje pravidelně v určených dnech jednou za čtrnáct dní. Je smutné, že se o syna jinak nezajímá a nekontaktuje vás, aby se dozvěděl, jak se mu daří, ale k zájmu bohužel nemůžete nikoho přinutit. Nepíšete, jak je váš syn starý, ale je možné, že až bude větší, ukáže se, že díky omezenému kontaktu a mizivému zájmu nemá s manželem tak pevné pouto a vztah. Je samozřejmě v zájmu dítěte, aby mu oba jeho rodiče projevovali lásku a pocit bezpečí a měla byste určitě zkusit o tom s bývalým partnerem promluvit a vysvětlit mu to právě v tomto v širším kontextu.

Ale to je jediné, co můžete, protože přinutit ho k většímu zájmu nemůžete. Stejně jako ho nemůžete nutit, aby s vámi důležité věci řešil jinak, než přes telefon. A stejné je to i s doprovodem k lékaři. Můžete o to bývalého partnera požádat, ale je na něm, jestli vám vyhoví nebo ne. Dítě je svěřeno do vaší trvalé péče a otec má povinnost platit na něj výživné a udržovat s ním kontakt v určeném termínu a rozsahu. Vše ostatní je nad rámec jeho povinností a může to fungovat pouze na bázi dobrovolnosti a domluvy mezi rodiči. Je dokonce i nepodstatné, jestli je to rozhodnutí vašeho bývalého partnera nebo ho k tomu nějak motivuje jeho současná přítelkyně, ve finále je to na něm, on je otec dítěte, dospělý a svéprávný.

Může vás také zajímat:  Vztahová poradna: Partner nejdřív přestal komunikovat a pak bez vysvětlení odešel

Je ale také docela možné, že ona a možná i on vaši snahu vnímají tak, že naléháním na osobní setkání pod záminkou řešení nějakého problému (s tím, že telefon považujete za nedostačující) nebo žádostí o doprovod k lékaři, se snažíte být s bývalým partnerem více v kontaktu, a to se možná nelíbí ani jemu, ani jeho přítelkyni. Ze zkušenosti vám mohu říci, že pokud by se vám časem podařilo nejen s bývalým partnerem, ale i s jeho přítelkyní dobře vycházet, budou všechny domluvy snazší a prospěje to zejména synovi.

Držím vám palce, ať najdete klidnou a vstřícnou cestu ke společné komunikaci.

Jana Řehulková

 

O čem přemýšlíte o vašem vztahu k partnerovi, dětem, sourozencům, rodičům či kolegům v práci vy? Popište mi svou situaci v diskrétní vztahové poradně a společně najdeme cestu dál. Osobně, po telefonu či emailem.