Je mi 31 let. S bývalým partnerem jsme spolu byli rok. Ano, není to nic dlouhého,  nic, co když skončí, měl by se můj život zastavit.

Seznámili jsme se v práci, pracuji na jako prodavačka na benzině a on byl každodenní zákazník. Nejdříve jsme spolu začali komunikovat, potom si psát, scházet se, všechno bylo krásné. I s mým synem si skvěle sedli.

Protože bydlel docela daleko, začal u nás přes týden bydlet a o víkendech za námi dojíždět. Začali jsme plánovat budoucnost, rodinu, v létě jsme odjeli na dovolenou do Chorvatska. Nikdy jsme se nehádali, bylo nám spolu oběma moc fajn. 

Po dovolené ale přišla rána, pro mě ta nejhorší zpráva. Dozvěděla jsem se, že u něj doma na něho celou dobu čekala žena s ročním dítětem. Já o ní věděla! Jenže mi celou dobu tvrdil, že je to jeho nevlastní sestra. Což je částečně pravda, protože se jejich rodiče vzali.

Dodnes nechápu, proč mi tak lhal. Po této zprávě přišlo obrovské zklamání. Má půl roku se odmlčel a domluvili jsme se, že to zkusí dát doma do pořádku. Občas jsme si napsali nebo zavolali, ale já měla být ta trpělivá, co trpí potichu. Celou dobu jsem si toužebně přála, abych to byla já, pro kterou se rozhodne.

Po půl roce jsme si začali psát více. Řekl mi, že se od ní odstěhoval, že vyřeší bydlení a všechno ostatní, a že jednou spolu možná přece jen budeme. 

A já čekám a čekám, připadám si jako kráva. Čekám na někoho, kdo asi nepřijde nikdy. Ale nejvíc mě asi ničí myšlenka na to, že člověk, kterého miluji, je vlastně s někým jiným. Nevím, jestli šťastný nebo ne, ale je tam. Nevím, jak to všechno dostat z hlavy a jak na to nemyslet. V létě to bude už rok a já si připadám jako malá naivní holka. 

Když jsme spolu, je to mezi námi fajn a i na něm je vidět, že se cítí dobře. Ale rozhodnout se stále neumí a žít s námi oběma nemůže. Přede mnou chodil asi rok s mou kolegyní, proto mě ani nenapadlo, že by měl ještě jiné závazky a nepátrala jsem po pravdě.

Děkuji za váš čas, Petra

(Dotaz 2006)

 


 

Milá Petro,

je mi líto, že se tak dlouhou dobu trápíte a naprosto chápu, že se cítíte zrazená a podvedená. Když se na celou situaci ale podíváte aspoň trochu s nadhledem a odstupem, nepochybuji, že si sama dokážete odpovědět na otázky, po kom že to vlastně tak moc toužíte, koho milujete a na koho čekáte. Váš (bývalý) partner je nejspíš milý a okouzlující, pravděpodobně také působí docela důvěryhodně… a když se tato kombinace spojí se zamilovaností, nekritickým obdivem, fyzickou přitažlivostí a touhou na druhé straně, je výsledek celkem jasný.

Ovšem teď, když znáte fakta, není pochyb o tom, že celou tu dobu lhal a podváděl nejen vás, ale i svou ženu s miminkem a předtím zřejmě i vaši kolegyni. Prostě mu vyhovuje a baví ho urvat od života pokud jde o ženy co nejvíc a využívá k tomu jakékoliv prostředky a cesty – výmysly, lži, zamlčování, zkreslování… jen aby se nemusel vzdát ani jedné z vás, a aby mu tento pro něj atraktivní model vydržel co nejdéle.

Není to fér ani k jedné z vás, ani k jeho dítěti. Je to chronický lhář a vztahový podvodník, to, že to neudělal poprvé je důkazem, že nejde o žádné uklouznutí či selhání.

Vím, že citům a myšlenkám se jen těžko poroučí, ale věřte mi, že čím dřív se od něj definitivně odstřihnete, přerušíte s ním úplně kontakt a pohnete se tak z místa, tím dřív se vám uleví.

Je vám 31, nebudete přece několik let smutně sedět jako princezna ve věži a čekat, jak se rozhodne. Život se má žít a ne přežívat. Je na čase posunout se kupředu. Zkuste svůj čas naplnit zajímavými aktivitami se synem, s kamarády… zajímavý a naplněný program pomůže přibrzdit i ty urputné myšlenky a stále se vracející vzpomínky na něj.

I kdyby se totiž po čase, až si od vás odpočine a doma už se bude nudit, rozhodl pro vás, nikdy byste po jeho boku neměla jistotu, že s vámi zůstane nebo že si kromě vás nepořídí zase nějakou jinou paralelní známost.

Držím vám palce, neseďte a nečekejte, ale přistupte k rozhodování o svém životě aktivně. Nečekejte, jak o vás bude rozhodnuto, rozhodněte se správně vy sama.

Přeji hodně sil a odvahy ke kroku vpřed.

Jana Řehulková

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Plánovali jsme budoucnost, ale ukázalo se, že už má ženu a dítě 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Plánovali jsme budoucnost, ale ukázalo se, že už má ženu a dítě 2