Dobrý den,

prosím o radu, jsem po rozvodu a nevím jak dál. Mám úplně nízké sebevědomí, v hlavě se mi stále motá minulost a bývalý manžel, nemůžu se hnout z místa. Je mi 58 let, děti jsou dospělé. Děkuji za jakoukoliv radu. Iveta

Iveta

(Dotaz 2063)

 


 

Milá Iveto,

rozvod a vše co s tím souvisí, umí s psychikou a sebevědomím pěkně zamávat. Po období prvního šoku, popírání, smutku, hořkosti, pocitů křivdy, vzteku… přijde po nějaké době smíření a hledání sebe sama v nové situaci a nové roli. Někdy to trvá delší dobu a není možné jednotlivé fáze urychlit nebo přeskočit. Čas je nejdůležitější léčivá veličina.

Ale jednoho dne přijde nádech a vy zase uvidíte kytky a stromy a slunce a uslyšíte zpěv ptáků. A vrátí se vám úsměv na rty.

A do té doby je důležité soustředit se na sebe a dívat se dopředu. Nezůstávejte v minulosti, jinak se zamotané do pavučiny sebelítosti, která vás může stáhnout až do deprese. Už jsem to tu jednou psala: každá židle má čtyři nohy, jen tak je stabilní. Židle je v tomto případě váš život a ty nohy důležité opěrné body a pilíře v něm. Jeden je rodina, tedy partner a děti, příp. vnuci, sourozenci, rodiče. Druhý práce, která vás naplňuje. Třetí přátelé a kamarádi a čtvrtý pilíř jsou vaše zájmy a koníčky a aktivity, které vás baví. Jestliže se tedy první pilíř po rozvodu otřásl v základech, je důležité zaměřit se na ty ostatní. Jestli máte děti a vnuky, věnujte se jim a snažte se s nimi trávit čas. Pokud ještě pracujete, ponořte se do práce. Určitě podnikněte něco se svými přáteli, pozvěte je na malý výlet, vyrazte s kamarádkou na skleničku nebo do kina. A určitě zaplňte svůj čas věcmi, které vás baví a těší. Vyjděte si do přírody, projeďte se na kole, běžte si zacvičit, přečtěte si dobrou knihu, pusťte nějaký dobrý film, zajděte si na výstavu. Cokoliv, co máte ráda. A nespěchejte na sebe. Určitě to zvládnete.

Může vás také zajímat:  Vztahová poradna: Sním o bývalém, i když mám nového a s ním ročního syna

Přeji vám hodně sil

Jana Řehulková

 

O čem přemýšlíte o vašem vztahu k partnerovi, dětem, sourozencům, rodičům či kolegům v práci vy? Popište mi svou situaci v diskrétní vztahové poradně a společně najdeme cestu dál. Osobně, po telefonu či emailem.