Dobrý den,

přítel se se mnou nečekaně rozešel, byli jsme spolu 2,5 roku a neřekla bych, že by se něco mezi námi pokazilo. Před pár dny přijel za mnou od rodičů a byl strašně hodný a prostě jiný a po třech dnech beze slova odjel, nezvedal mi telefon, ani mi neodepisoval na zprávy. Druhý den se vrátil a choval se normálně a následující den řekl, že je konec, s tím, že se něco stalo. Jsem z toho na dně a nevím, co mám dělat. Nabízela jsem mu, že to můžeme zkusit po nějakém čase znova, každý s čistým štítem, a že nebudeme na nic spěchat. Řekl, že neví, že na něj nemám tlačit, a že mi nechce ubližovat. Od té doby si sem tam napíšeme, chtěl, abychom zůstali přáteli. Včera si přijel pro věci a cítila jsem, jako by to taky nechtěl skončit a dal mi i několikrát pusu. Myslíte, že když si dáme od sebe chvíli čas a budeme jen kamarádi, tak by šlo po čase dostat ho zpátky? A jak na to mám jít? Bojím se, že už nebude chtít, nebo že si neuvědomí, o co přišel a zapomene na mě.

Danushka

(Dotaz 2070)


 

Milá Danushko,

nemůžete nikoho přinutit, aby vnímal a cítil věci stejně, jako vy, aby udělal to, co vy si přejete nebo aby vás miloval a chtěl s vámi žít… pokud to nechce i on sám.

Ovšem ze vztahu obvykle nikdo neodchází bez důvodu ze dne na den, něco tomu zřejmě muselo předcházet, možná dokonce, že to ‘něco’ mělo delší trvání. Takže buď příteli na vašem vztahu a společném soužití něco delší dobu nevyhovovalo nebo má možná někoho jiného (možná někoho potkal právě v ten pátek a k něčemu došlo) a nechce vám lhát.

Čekat, že si něco uvědomí a vrátí se je jen sázka do loterie, hlavně ale byste se dostala do pozice té, co pasivně čeká, jak o ní bude rozhodnuto a do budoucna byste tak vyslala signál, že si takové chování necháte líbit a budete to tolerovat.

Jediné, co teď můžete udělat, je požádat přítele o rozhovor, říci mu, že byste to celé ráda pochopila a porozuměla důvodům jeho odchodu, určitě si zasloužíte respekt a jednání na rovinu. Určitě se ale neponižujte, neproste, ani ho nijak nepřemlouvejte. Prostě si jen otevřeně a upřímně promluvte a uvidíte, na čem jste a jaké jsou (a jestli vůbec) šance váš vztah zachránit.

Přeji vám hodně štěstí a ať už to dopadne jakkoliv, neztraťte sama sebe.

Přeji hezké letní dny

Jana Řehulková

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Přítel se se mnou rozešel, jak ho mám dostat zpět? 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Přítel se se mnou rozešel, jak ho mám dostat zpět? 2