Stále dokola máme s přítelem problém v partnerské komunikaci.

Když ho upozorním na něco, co mi vadí, nikdy mi nevyhoví. Poprosila jsem ho například, aby zhasnul lampičku v pokoji (mám ochrnutou zornici v levém oku a světlo mě bolí), řekl, že světlo je tlumené a že si vymýšlím. Řekla jsem mu, že je to od něj sobecké a znovu jsem ho slušně požádala. Při ‘sobecký’ se začal bránit a hádat.

Mnohokrát jsem mu vysvětlovala, že při hádce jsme v tom stejným dílem. Ale on má pocit, že já to vždy moje chyba a nechce slyšet, že jsme v tom oba dva. Byla jsem zrovna u něj v bytě a tak jsem šla domů. On odjel na chatu a řekl mi to, až když jsem mu volala, že mám pro něho věc, kterou jsem mu nesla na opravu.

Přemýšlím o rozchodu, nikdy jsem po něm nic nechtěla, útraty si platím sama a každý máme svůj byt, což je velká výhoda. Je mi 58 a příteli 68 let. Omluva z jeho strany nepřichází do úvahy. Je to ješitnost? Prostě tomu nerozumím, nijak ho neomezuji, může si dělat co chce. Děkuji za odpověď.

Ája

(Dotaz 2057)

 


 

Milá Ájo,

už jste velká holka, jistě s dostatkem zkušeností, abyste sama vyhodnotila, jestli se vám takový způsob vztahu líbí, vyhovuje vám a naplňuje vás. Zdá se, že váš přítel je tak trochu sobec, který si hlídá jen své pohodlí a komfort, nechce se v ničem přizpůsobit a nerespektuje vaše prosby a přání. A že vás ani nepozve v restauraci a vždy vás nechá zaplatit svou útratu? Takže není ani velkorysý, ani gentleman. Nepíšete, jestli je vám s přítelem dobře, podnikáte spolu nějaké zajímavé věci, jezdíte na výlety apod. Jestli zažívat i hezké chvíle nebo převažují dohady, nedorozumění a konflikty, příp. urážky a trucování.

Může vás také zajímat:  Vztahová poradna: Rodinu jsem nechtěla. Necítím se jako matka. Začala jsem si s bývalým. Mám opustit současného?

Dejte na svůj instinkt a intuici a řiďte se tím, jak se ve vztahu s přítelem cítíte. Podle toho se rozhodněte, co dál.

Přeji vám moudré rozhodování.

Jana Řehulková

 

O čem přemýšlíte o vašem vztahu k partnerovi, dětem, sourozencům, rodičům či kolegům v práci vy? Popište mi svou situaci v diskrétní vztahové poradně a společně najdeme cestu dál. Osobně, po telefonu či emailem.