Dobrý den,

chtěla bych poradit jak se vyrovnat s tím, že je můj jediný dvacetiletý syn gay.

Tuším to rok a jednoznačně mi to řekl před pár dny. Nevadí mi, s kým bude mít vztah, jde mi pouze o to, aby byl šťastný. Když to vezmu zpětně, tak to asi sám na sobě zpozoroval před několika lety a začal se stranit lidí. Nyní už skoro nikam nevychází, myslím, že ho asi trápí, že nebude moci mít děti. Když mu bylo 16 let, tak jsem potratila a jeho asi dost trápilo, že nebude mít alespoň sourozence. Nyní už je mi 45 a nemám na to věk mu sourozence pořídit. Nepřijde mi, že je šťastný a bojím se o něj.

Jarmila

(Dotaz 2035)

 


 

Milá Jarmilo,

píšete, že se chcete vyrovnat s tím, že váš syn je gay, ale z toho, co píšete, to vypadá, že pomoc potřebuje spíš váš syn. Z pozice rodiče je velmi důležité, aby ve vás syn měl oporu, aby vám mohl důvěřovat, aby cítil, že ho stále bezpodmínečně milujete. A jednou, že přijímáte a máte ráda i jeho partnera, až vám ho představí. Syn vám prokázal velkou důvěru, když se vám svěřil, proto je důležité, aby vám mohl věřit i nadále. Nepíšete nic o otci vašeho syna, muži většinou mají větší problém přijmout homosexuální orientaci svých dětí.

Jestli vidíte, že syn se izoluje, nemá kamarády, straní se lidí, nevychází téměř ven… bylo by dobré, kdyby si mohl s někým promluvit, s psychologem např. Aby se u něj časem nerozvinula deprese nebo jiné psychické problémy.

Nechovejte se k němu nějak soucitně, netvařte se smutně, buďte prostě úplně normální, komunikativní veselá, aby bylo jasné, že celá situace je normální a v pohodě.

Držím vám palce, aby syn našel přátele, se kterými se bude cítit šťastný a uvolněný, aby svou orientaci a sebe přijal, měl se rád a bylo mu dobře.

Jana Řehulková

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Syn je gay a nechce se mnou mluvit 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Syn je gay a nechce se mnou mluvit 2