O „ponorkové nemoci“ v domácnostech nejdřív začaly vznikat vtipy, pak s nadsázkou popisovali situaci u sebe doma v uzavřeném prostoru téměř všichni kolem a aktuálně mám informace od poradenských psychologů. O tom, že problémů ve vztazích, v rodinném soužití, v komunikaci… skutečně přibývá, a že někteří lidé začali vyhledávat odbornou pomoc.
Je všeobecně známo, že tento problém intenzivního soužití, na které nejsme v rodině v běžných dnech zvyklí, se nevyskytuje jen nyní, při opatřeních souvisejících s koronou, ale objevuje se pravidelně minimálně dvakrát ročně. Dlouhodobé statistiky ukazují, že vždy v lednu a v září například stoupá počet podaných žádostí o rozvod. Tedy po prázdninách a letních dovolených a po vánočních svátcích. Je to zvláštní, mohlo by se zdát, že jsou to přece radostné dny, kdy rodina může být spolu a trávit společně radostně volné a sváteční dny, ale toto intenzivní soužití může být někdy i kámen úrazu a přináší i různá úskalí.
S kamarádkami jsme kdysi ten jev pojmenovaly „KRŠ“ (koncentrované rodinné štěstí), ze kterého – pokud trvá příliš dlouho – je potřeba aspoň na chvíli se vymanit, někam na skok vypadnout, i když svou rodinu milujete nade vše. A je to samozřejmě i zdravé. I moje nejtolerantnější kamarádka se mi přiznala, že se přistihla, jak zostra startuje na svého partnera, a že musela sama sebe zkorigovat a rozumově ubrat páru, aby spolu byli v klidu a v pohodě. A podobně jsou na tom všichni, z občasných vytočených nebo rezignovaných večerních zpráv svých ostatních kamarádek bych už mohla vydat hodně vtipnou sbírku.
Netýká se to jen partnerské komunikace, ale i času stráveného s našimi zlatíčky, zvlášť když je nutné jim pomáhat s on-line učením nebo alespoň na školní povinnosti dohlížet a kontrolovat. I u toho mohou vznikat napjaté nervózní situace, které rodiče neustojí vždy s rozvahou a nadhledem. A tak máma, která má během dne zabavit hrou tříleté dítě, asistovat u on-line školy sedmiletému, uvařit rodině hodnotný a nutričně vyvážený (asi dvoustýpadesátýšestý) oběd (večeři, svačinku, snídani…), nakoupit, udržet domácnost v přijatelném stavu, po obědě jedno dítě uložit a druhé zabavit tak, aby ještě vydrželo doma, než půjde ven… není vždy připravena a vyladěna na pohodové povídání u kávy, když manžel dorazí v podvečer z práce domů.
Naopak je plná očekávání, že se manžel zapojí, pomůže s přípravou večeře, pohraje si s dětmi nebo okoupe, uloží… aby získala aspoň malou chvíli pro sebe, než se zase pustí do skládání nádobí do myčky, třídění prádla do pračky či úklidu hraček. Chvíle, kdy by manžel uložil děti, přečetl jim pohádku nebo s nimi hrál v posteli nějakou hru… chvíle, kdy by se mohla po celém dni na půl hoďky naložit s knížkou a skleničkou vína do vany, by jistě přinesla větší šanci na společný večer strávený v klidu a pohodě, s příjemným povídáním nebo hezkým filmem.
Místo toho vzniká frustrace z nenaplněných očekávání nebo ponorka z času tráveného stále společně a ne vždy aktivně a pohodově. Existuje tedy nějaká jednoduchá rada, jak z toho ven, něco,co může minimálně vyzkoušet každý?
Podle mě je důležité především v rodinách s dětmi vytvořit určitý řád a režim. Aby se z této situace nestaly půlroční prázdniny, kdy děti vstávají před polednem a zbytek času leží u počítače a z nudy se hádají a perou mezi sebou, případně dovádějí k šílenství své rodiče. Je fajn zavést alespoň pro všední dny nějaký ustálený pořádek, kdy se v přibližně stejnou dobu vstává, snídá, kdy větší děti „mají školu“, menší mohou kreslit, modelovat, malovat, stavět kostky… kdy je oběd a kdy se jde ven, do lesa, na kolo nebo na procházku. A i v této omezené době je stále spousta věcí, které je možné dělat doma i venku. Pořád platí, že kdo si hraje, nezlobí a aktivně využitý čas s dětmi přinese zábavu a činnost nejen jim, ale uspokojení a klid i rodičům.
A rada proti ponorce? Pokud stále trávíte všechen čas doma, celá rodina, nedělejte úplně všechno společně, pomůže to. Když máma vaří nedělní oběd, táta může jít ven s dětmi a nečekat, až bude uvařeno, uklizeno a půjde se ven společně. Vždyť odpoledne mohou jít znovu, děti budou rády. Když žena pomáhá se školními povinnostmi, muž může jet nakoupit nebo připravit všem jídlo. A klidně si on může jít v podvečer zaběhat do lesa s kamarádem a ona se další den projet s kamarádkou na kole. Nebo klidně sama. A pak jsou zase všichni společně a užívají si to. Jediná obrana proti ponorce a otravě KRŠ je trávit aspoň nějaký krátký čas o samotě nebo s jinými lidmi. Abychom se na ty své nejbližší a nejmilovanější zase těšili, užívali si společný čas a bylo nám dobře. Přeji všem hodně sil.
Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“
7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.