Dobrý den,

jsme spolu s manželem šest let ve vztahu. Máme spolu dvě děti, syn čtyři roky a dcera rok. Přestali jsme si s manželem rozumět, každý den se hádáme, snažíme se neřešit nic před dětmi, ale někdy se to bez toho obejít nedá. Manžel rekonstruuje dům už třetím rokem a spoustu času po práci tráví jeho opravou. Děti ho mají rády a rády s ním tráví čas, ale on kvůli rekonstrukci na ně tolik času nemá. Jsem hodně výbušná a tím, že to máme mezi sebou takové, tak mi stačí opravdu málo, možná je to i tím, že jsem s dětmi často sama. Přátelé s námi na dovolené nám radili, ať už s naším vztahem začneme něco dělat, ale manžel neuznává, že je to i jeho vina. Nebýt společné hypotéky a dětí, tak už spolu určitě nejsme. Kvůli dětem bych ale chtěla v manželství zůstat.

Karolína

(Dotaz 2073)


 

Dobrý den, Karolíno,

moc ráda bych vám pomohla, aby se situace ve vašem manželství obrátila k lepšímu. Už kvůli vašim dětem stojí za to se o to alespoň pokusit, určitě si zaslouží vyrůstat v klidném a láskyplném prostředí, aby byl domov, kde je máma s tátou, jejich jistota a bezpečné místo.

Ale nepůjde to bez toho, že to oba s manželem budete chtít a budete připraveni pro to něco udělat. Především si musíte ujasnit své plány a představy o společném životě. Pokud oba toužíte a dohodli jste se na společném bydlení ve vlastním domě, nemáte dostatek prostředků na to, aby vám rekonstrukci zrealizovala nějaká stavební firma, je nejspíš logické, že se manžel snaží vám bydlení připravit. Pak je nutné se připravit na to, že péče o děti bude nějakou dobu z větší části na vás, manžel přece buduje a rekonstruuje dům pro vás všechny.

Budete si muset o tom všem promluvit, dohodnout se i na čase, který strávíte spolu jako rodina, protože i to je důležité, abyste neztratili jeden druhého. Bez upřímné a otevřené diskuze na toto téma to nepůjde. Nejde o to, abyste se obviňovali kdo za co může a co je čí vina, ale abyste se dohodli na tom, co je kdo z vás připraven udělat pro to, aby se vám všem společně hezky žilo.

Měla byste zkusit krotit své výbuchy a hledat klidnou cestu, jak se s manželem na všem domluvit. Pokud na něj budete útočit, bude vám unikat čím dál tím víc.

Držím vám palce, abyste našla dostatek trpělivosti a pokusila se najít způsob, jak s manželem o těchto věcech mluvit a na všem se společně dohodnout.

Mgr. Jana Řehulková

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Jsme spolu jen kvůli dětem a hypotéce 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Jsme spolu jen kvůli dětem a hypotéce 2