Mám tři roky vynikajícího, něžného přítele. Výborně se doplňujeme, je to čestný, věrný muž s úsměvem na tváři. Máme spoustu společných zájmů, stejné představy o životě, nádherné milování. Má to jen jeden obrovský háček. Jsme oba rozvedení, mám dům se zahradou, přítel chatu. Každý bydlíme ve svém. Z jeho rodiny znám syna a maminku.

Celou dobu co jsme spolu je to nádherné, jen mě nepustí do svého života a nechce ani do toho mého. Když jsme spolu, můžou nám všichni závidět, drží mě za ruku, celou noc objímá, nosí na rukou. Když odejde, tak vůbec nepíše, neozývá se. Vidíme se dvakrát v týdnu. Náš vztah určitě není jen o sexu. Přítel je příliš závislý na svém sedmnáctiletém synovi a veškerý další čas je s ním. Netrávíme spolu ani svátky, oslavy, dovolené. Jsem úplně vyčerpaná, propadám depresím, když mu to říkám, nechce nic slyšet. Tvrdí, že je to takhle krásné, a že to přeháním. Myslím si, že jeho bývalá žena ho přes syna ovládá a syna navádí proti mně, dokonce mě teď napadlo, jestli mi nějak neubližuje energeticky.

Jsem na tom psychicky pořád hůř. Moji přátelé mi všichni říkají, ať to skončím. Snažím se o to, ale srdce mi pořád říká, že je to ten správný muž do mého života. Můžete mi prosím poradit, jak situaci řešit. Předem děkuji za odpověď.

Dana

(Dotaz 2071)


 

Milá Dano,

zdá se, že váš přítel vám svým postojem dává docela jasně najevo, jaké místo v jeho životě zaujímáte. Je mu s vámi hezky, cítí se s vámi dobře, rozumíte si a souzníte i v intimní oblasti. Ale to všechno jen dvakrát týdně. Už tři roky jen dvakrát týdně. Přesně podle plánu. Žádná dovolená, žádný prodloužený víkend, žádné svátky. Nezdá se, že by váš vztah chtěl posunout na jinou úroveň.

Nemyslím si, že je to kvůli synovi, a že s ním tráví veškerý svůj čas. V sedmnácti letech mají mladí lidé jiné představy, kamarády, aktivity a jistě nechtějí všechen volný čas trávit s tátou. Jak vás představil synovi a své matce? Jako kamarádku?

Syn za nic nemůže, i kdyby mu máma o vás nemluvila cokoliv a on to tlumočil otci, váš přítel je dospělý a svéprávný, aby si udělal vlastní názor a nenechal se zprostředkovaně manipulovat bývalou manželkou, od které odešel.

Kdyby s vámi počítal do života, dávno by vás přibral k různým aktivitám, výletům či oslavám i se synem. Na něm je, aby před svou rodinou vymezil vaše místo ve svém životě a dal všem najevo, že k němu patříte. Ale to, že to dosud neudělal, svědčí o tom, že to udělat nechce. Chce s vámi randit, chce s vámi zažívat krásné chvíle. Dvakrát týdně.

Takže vy máte poměrně jasnou informaci, kterou vám tento jeho postoj poskytl a je teď na vás, jak s ní naložíte. Pokud jste ráda za ty dva dny a naplňují vás natolik, že se podřídíte tomuto rozvrhu a užijete si je maximálně, pak ve vztahu můžete zůstat a brát to tak, jak to je.

Pokud o takový vztah nestojíte, nechcete být milenkou skvělého muže pouze dvakrát týdně, chcete patřit do jeho života a jste frustrovaná tím, že nemůžete, a taky jste smutná, nešťastná a zklamaná, tak se rozejděte, protože tyto pocity se budou prohlubovat.

Začnete myslet sama na sebe a na svůj život. Aby vám v něm bylo dobře. Abyste byla kompletní a vážila si sama sebe. Sebeúcta je důležitá a není dobré ji ztratit. Pečujte o sebe, scházejte se s přáteli, dělejte věci, které vás baví i s jinými lidmi. Choďte cvičit, vytáhněte kamarádky na víno nebo do kina. Zajděte si na masáž nebo zacvičit. Nejlépe obojí. Zaměstnejte se co nejvíc aktivitami a odpovězte si na důležité otázky – jestli život a uspořádání vztahu, jak jej teď máte, vám vyhovuje.

A pokud ne, a pokud víte, že to nezměníte, rozhodněte se co nejlépe pro sebe. Ten nejdůležitější člověk ve vašem životě jste vy.

Držím vám palce a přeji hodně sil

Jana Řehulková

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Mám toho nejlepšího muže na světě - dvakrát týdně 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Mám toho nejlepšího muže na světě - dvakrát týdně 2