Dobrý den.

S manželem jsem byla 13 let, ale bohužel poslední dva roky mi byl nevěrný. Tvrdil sice, že se ženou, do které se zamiloval, nebaví, ale pracovali spolu, takže byli stále v kontaktu a navíc ona mu stále psala. Postupně šlo naše manželství do háje a on od nás v lednu odešel. Je začátek června, mám už nového přítele, který je v mnoha ohledech mnohem lepší, ale stejně se pořád trápím. Jak mám jít dál a být šťastná? Máme s manželem syna, takže se musíme vídat a já si někdy když ho vidím říkám, jak mi chybí. A to mě přitom poslední rok psychicky týral. Nevím jak ven z toho šílenství a bojím se, že svým smutkem ubližuji současnému partnerovi. Poradíte, prosím?

Jana

(Dotaz 2018)

 


 

Milá Jano,

je těžké se po dlouholetém vztahu zcela odpoutat, zvlášť, když jste s bývalým manželem v kontaktu a komunikujete spolu jako rodiče vašeho syna.

Sama ale popisujete, že poslední roky vašeho manželství probíhaly ve znamení lží, nevěry a dokonce psychického týrání. Skutečně jste stále zamilovaná do muže, který vám toto všechno způsobil a nakonec od vás odešel? Co z toho vám přesně chybí?

Pokud je váš nový přítel hodný, laskavý, má rád vás i vašeho syna a vy máte ráda jeho, nepokazte si to tím, že jednou nohou stále zůstanete v minulosti.

Člověk má někdy tendence si s odstupem času věci idealizovat, vytěsňovat nepříjemné zážitky a vytahovat hezké vzpomínky. Možná by pomohlo, kdybyste si sepsala všechny ty důvody, proč už s manželem být nemůžete a nechcete. A také všechny ty pozitivní věci, které oceňujete na vztahu se svým současným přítelem. Co vás na něm baví, za co si ho vážíte, co vám přinesl do života. Možná bude to skóre potom přehlednější a výmluvnější.

Ovšem pokud vás dlouhodobě ovládá smutek téměř bez příčiny, nedokážete se radovat a užívat si hezké chvíle nejen s přítelem, ale i se synem, s kamarády ap., trápíte se a jste bez nálady, možná by stálo za to stav vaší psychiky zkonzultovat i s lékařem.

Přeji vám hodně sil a snad se vám brzy vrátí úsměv na rty.

Jana Řehulková

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Manžel odešel za jinou, mám nového přítele, ale stále nejsem šťastná 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Manžel odešel za jinou, mám nového přítele, ale stále nejsem šťastná 2