Dobrý den,

jsme spolu s manželem 6 let, z toho dva roky jako manželé. Na počátku jsme spolu začali žít jako kamarádi, i když z jeho strany to byla velká láska. Já se do něj postupem času zamilovala také. Prošli jsme si hodně zlým obdobím (já měla nádor na míše) staral se o mě, měnil pleny, holil, umýval a spoustu dalšího, co by třeba jiný muž vůbec nezvládl. Já byla 4 roky doma.

Můj muž je starostlivý, hodný ale podle mého má rozpolcenou povahu. Má dvě tváře, alespoň dle slov ostatních i dle slov jeho rodičů. Vyrůstal v rodině, kde jeho otec měl milenky jak na běžícím pasu a jeho matka jen tiše seděla se sklopenou hlavou. Manžel si hodně často psal s jinými, nejspíš chtěl docílit toho, aby ho někdo politoval. Podotýkám, že já jako žena i manželka jsem dělala vždy vše proto, aby byl spokojený.

Pak přišla velká nevěra, kdy si začal s kolegyní z práce. Trvalo to půl roku. Nejhorší bylo to, že tam pracoval i můj bratr a švagr. Hrozné ponížení a ostuda. Slečna vlastně ani nevěděla, s kým si to začíná. Dodnes mám o nich sny, které mě totálně rozhodí. Vnitřně jsem manželovi asi neodpustila, ale opravdu se snažím. Nicméně důvěra tam není. Když jsem se ho ptala, co mu chybí, když má potřebu vlastně pořád někoho vyhledávat, psát si a nakonec mě i podvést. Chtěla jsem i rozvod, na který on nepřistoupil. Prý mě miluje. Ale přece ten, kdo miluje, nejde za jinou a není s ní půl roku a neplánuje s ní život. Manžel má 2 děti z předchozího vztahu. My spolu děti nemáme. Nejde nám to. Až do minulého týdne kdy jsem zázrakem otěhotněla, ale bohužel vzápětí potratila.

Život mi zasazuje těžké rány. Snažím se, jak se dá. Pochovala jsem otce a před pár měsíci i matku. Mám 5 sourozenců, které miluji. Manžel se ke mně chová hezky, jen když něco provede nebo když se něco stane. Pořád si říkám, že nezná vlastně slovo milovat, když to nepoznal ani u svých rodičů. Viděl to u svého otce a vlastně se chová jako on. Chtěla bych mu pomoct, ale pokud člověk nechce sám, nemůže mu pomoci nikdo na světě. Trápím se tím vlastně už strašně dlouho. Vím, že člověka nelze změnit, ale když ten dotyčný opravdu chce, je možné všechno. Jak najít znovu důvěru?

Před měsícem jsem mu řekla, že už jej nemiluji a klidně ať jde za svou bývalou milenkou. Nevěřil vlastním uším a totálně obrátil. Chová se hezky, nosí mě doslova na rukou. Po tom, co jsme ztratili miminko, jsme vlastně v pohodě. Ale z mé strany to je špatné. Pořád mám pocit, že mi lže, že mi něco tají apod. Jak se mám z toho vymanit? Manžel je opravdu jednou ‘na sežrání’ a jednou ‘na facku’. Já jsem začala pracovat ve stejné firmě jako jeho bývalá milenka (on z této firmy dávno odešel) a možná, že jsem udělala chybu. Nevím, je to tak těžké. Moje otázka zní, proč má chlap potřebu získávat náklonnost jiné, když má doma vše. Dle jeho slov není nic, co mám změnit.

Díky za odpověď

Veronika

(Dotaz 2023)

 


 

Milá Veroniko,

osud vám nadělil skutečně nelehké situace a věřím, že to, že jste jimi prošla, vás posílilo. A moc bych vám přála hezký a klidný život s milujícím partnerem. To, jak se o vás manžel staral po dobu vaší nemoci, svědčí o tom, že vás má opravdu rád, protože jak sama píšete, ne každý muž by takovou situaci dlouhodobě zvládnul. Nepochybuji o tom, že význam slova milovat zná.

Rozhodně ho nechci omlouvat, ale jeho nevěra mohla být nevhodnou formou kompenzace dlouhodobého stresu a napětí. Důležité je, co teď bude následovat. Zdá se, že s manželem můžete otevřeně o těchto věcech hovořit, svěřte se mu tedy se svými pocity a obavami, s tím, jak těžko obnovujete vůči němu důvěru. Proberte možnosti, jak vám s tím může pomoci.

Ale buďte upřímná i k sobě a odpovězte si na otázku nejen, jestli s manželem chcete i nadále žít, ale i jestli jste připravena mu odpustit a pokusit se mu znovu důvěřovat. Protože kdybyste ho neustále drtila svou nedůvěrou, byla by to možná opět zřetelná směrovka do dalšího vztahu.

Někteří muži potřebují zažívat pro svůj pocit úspěšnosti, schopnosti a nasycení ega potvrzení a zájem od více žen, samozřejmě ne všichni hned rozehrávají vztah.

Zkuste se na nějakou dobu nezaměřovat tolik na hodnocení manželova chování, nechejte chvíli věci plynout a soustřeďte si víc sama na sebe. Dělejte věci, které vás těší, jděte se projít do rozkvetlé přírody, sejděte se s kamarády, kupte si něco hezkého na sebe. Vpusťte do svého života trochu radosti a hezkých chvil, bez souvislosti s manželem. A po nějaké době pozorujte, co to s ním, s jeho chováním k vám a s vaším vztahem udělá. A jak se budete cítit vy a jak budete váš vztah a důvěru v něm vnímat s odstupem.

Přeji vám hodně zdraví a úsměv na rtech.

Jana Řehulková

P.S. Tento příběh a má odpověď je přirozeně jen malým střípkem toho, co dělat proto, aby vám bylo ve vztahu zase fajn. Podívejte se také na další příběhy vztahové poradny, zkuste bezplatný „7 denní vztahový restart“ a pokud by se vám hodila moje osobní či video/telefonická podpora, najdeme spolu nějaký volný termín a pustíme se do toho společně. Už na to nemusíte být sami.

Zkuste zdarma tento osvědčený „7denní vztahový restart“

7 kroků, které během 7 dnů oživí váš partnerský vztah. Zdarma. Emailem. Ihned.

Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Překonali spolu těžkou nemoc a stejně se nevyhnuli nevěře 1
Jana Řehulková: Vztahová poradna a průvodci pro spokojené manželství a vztahy - Vztahová poradna: Překonali spolu těžkou nemoc a stejně se nevyhnuli nevěře 2